6 фрази, с които без да искаме обричаме децата си на самота

6 фрази, с които без да искаме обричаме децата си на самота

Всеки родител желае само най-хубавото за своето детето, но не всички успяват да предадат мислите си по най-правилния начин. Има определени фрази, които мама и татко повтарят толкова често, че в крайна сметка децата ги усвояват като неизменни истини. А това е много опасно!

Днес ще ви подскажем какво не трябва да казвате на децата си, за да не объркате живота им и да ги превърнете в самотници. 

Ти си най-добрият от всички

Зад подобна фраза обикновено се крие култ към детето. Разбира се, че всеки родител смята детето си за най-доброто, но ако не спирате да внушавате на хлапето си, че превъзхожда всички останали и в света всичко се случва само и единствено заради него, сблъсъкът му с реалността, когато порасне, ще бъде много болезнен. И тъй като всяка връзка предполага гъвкавост и компромис, на вашия принц или принцеса ще им бъде изключително трудно да се разбират с някой друг човек. 

Мама и татко знаят най-добре

Обикновено зад тази фраза се крие желанието на родителя да защити детето си от разочарования и неправилен избор. Тя се използва почти за всичко - при избора на хоби, при избора на бъдеща професия... Когато пораснат децата, които са взели това за истина, губят способността си да взимат самостоятелни решения и много трудно си намират партньор, с когото да изградят връзка и семейство. 

Нека аз да го направя

Тази фраза е много сходна с предишната. Родителят, въоръжен с богат жизнен опит и добри намерения, лишава детето си от възможността да направи нещо самостоятелно - да си приготви сандвич, да си напише домашните или да реши някакъв конфликт, възникнал в училище. С подобно възпитание се поощрява високомерието, дързостта и ниската самооценка и се изкоренява уменията на детето самостоятелно да излиза от кризисни ситуации и да се справя с проблемите, които неизбежно ще възникват в отношенията му с околните. 

Не трябва да вярваш на никого

Доверието е много деликатна материя, а заради наивността си малките деца не умеят да преценят добре на кого да се разкрият. Разбира се, че е много важно да обясните на наследника си, че на непознати не бива да има вяра, защото това е много опасно, но не трябва да забравяте, че здрави взаимоотношения без него са невъзможни. Детето ви трябва да се научи не само да се защитава, но и да се доверява на семейството и близките си и да съпреживява с тях всички емоции. 

Всички мъже/жени се нуждаят само от едно

Обезличавайки и порицавайки всички представители на противоположния пол, родителят (обикновено воден от собствения си горчив опит), се мъчи да защити детето си от любовни разочарования. За жалост не сме в състояние да защитим наследника си от всички грешки и подобен подход води само до страх от  обвързване и усложнява живота на порасналото вече дете.  

Ако не беше ти, можеше да...

Понякога родителите започват да съжаляват, че не са успели да постигнат целта си заради появата на детето или просто защото не са били достатъчно мотивирани. Да обвинявате хлапето си за собствените си неуспехи е емоционално насилие. Така то ще развие огромно чувство за вина, ще има ниско самочувствие, а когато стане голямо, по никакъв начин няма да успее да създаде здрава връзка. В случай, че успее да си намери партньор в живота, не е изключено да прехвърли вината върху него. /jenata.blitz.bg

 

 

Коментирай