След като говорят за бъдещи планове или добри новини, много хора инстинктивно плюят през лявото си рамо или чукат на дърво. Всъщност тези прости жестове имат дълбоки корени.
Украинската вещица и лечителка НестиАрт разказа пред УНИАН как е възникнал този ритуал, защо е необходимо да се чука по дърво три пъти и защо трябва да се плюе през лявото рамо.
Защо казват, че трябва да се чука по дърво и да се плюе три пъти през рамо
Както обясни вещицата и лечителка НестиАрт, тези вярвания имат древни корени и съчетават езически вярвания, народна магия и по-късно християнски вярвания. В традиционната култура светът се е възприемал като пространство, където всяка дума и действие са имали значение, откъдето идва и съществуването на символични жестове на защита – те са помагали на хората да чувстват контрол над живота си и са служили по-скоро като психологическо средство за самозащита, отколкото като „вещерство“.
Суеверието за плюене през лявото рамо се свързва с вярването, че зад лявото рамо се крие зла или сенчеста сила. В християнската традиция формулата „зад дясното рамо е ангел, зад лявото е дяволът“ се е вкоренила, въпреки че всъщност тази идея е значително по-стара от християнството. В същото време лявата страна не е имала изключително негативна конотация, отбелязва експертът – тя се е възприемала като граница между контакта с финия свят, интуицията и подсъзнанието:
В езическите вярвания не дяволът, а дух може да завижда, да навреди или да открадне късмета, а плюенето е имало защитно значение. В народната магия слюнката се е смятала за носител на лична сила и жизнена енергия.
Използвала се е в лечебни ритуали, „запечатване“ и облекчаване на страха. Когато човек плюеше през лявото си рамо, той е „прогонвал“ или „обезценявал“ всяка негативност, която може да се задържи след похвала или добри думи.
Суеверието за чукане по дърво също произхожда от предхристиянските традиции. Тогава дърветата са били смятани за живи и хората са вярвали, че в тях обитава дух.
„Дъбът е дървото на Перун, брезата е женски амулет, а калината е родова сила. Докосването на дърво е означавало да се обърнете към силата на природата за защита. Чукането е като „призив“ от дух-пазител“, обяснява лечителят.
Затова, когато човек казваше нещо положително (например „Всичко върви добре“), той се е страхувал да не привлече завистта на зли духове или хора. Плюел е през лявото си рамо, за да отблъсне негативизма, и е чукал по дърво, за да си осигури късмет чрез силата на природата, а също и за да уведоми родовата сила за защита. Днес този ритуал не е загубил своето свещено значение и хората интуитивно „затварят“ пространството, след като говорят, за да не изплашат късмета.
Защо да чукате по дърво и да плюете през рамо три пъти?
Според експерта, числото три е свещено сред славяните и в много индоевропейски култури:
Трите свята (Яв, Нав, Прав), три нива на съществуване, следователно, трикратното повтаряне на действие засилва магическия му ефект. В магическата логика трикратното повтаряне е формула за подсилване на намерение: веднъж за деклариране, два пъти за потвърждаване, три пъти за фиксиране.
Тройна дума или жест също потвърждава реалността на три нива едновременно: минало, настояще и бъдеще. Ето защо в приказките героят опитва нещо три пъти, три пъти се обръща към сили, три пъти преминава през изпитания и т.н.
Според нея, прости ежедневни ритуали „срещу уроки“ са съществували в различни култури. Всички те обаче са били по-скоро символични по своята същност: червен конец на китката, игла от вътрешната страна на дрехите, измиване с течаща вода след хваление, намазване с билки или запалване на свещ след спор.
Славяните са поставяли сол под прага, средиземноморските народи са носили амулети, номадските племена са се пречиствали с дим – всички тези практики са помагали на хората да си възвърнат чувството за контрол. В същото време, не всеки неуспех трябва да се приписва на „проклятие“, тъй като стресът и изтощението могат да имат подобни ефекти, казва лечителят. / jenata.blitz.bg