Три признака, че да си необвързан сега е по-добре за теб

Открийте защо самотата понякога носи повече яснота, самочувствие и свобода, отколкото връзката

https://jenata.blitz.bg/tya-i-toy/tri-priznaka-che-da-si-neobvarzan-sega-e-po-dobre-za-teb Jenata.blitz.bg
Три признака, че да си необвързан сега е по-добре за теб

Американският психолог Марк Травърс идентифицира признаци, че необвързаността е по-добра за теб в момента. В статията си за Forbes той подчертава, че за много хора желанието за връзка се корени не толкова в любовта, колкото в тревожността, социалния натиск и страха от изоставяне.

„Това са хората, които са по-склонни да се „задоволят“ с връзки, опитвайки се да избегнат самотата и често попадат във връзки с лоши граници“, отбелязва Травърс.

Според него, през 2023 година психологът Бела Де Пауло оспорва представите за самота с изследването си. Тя стига до заключението, че разликата в щастието между необвързаните и тези, които са в двойка, е много по-малка, отколкото предполага популярната култура.

Травърс изброява три знака, че да си необвързан в момента може да е по-честен и в крайна сметка по-здравословен избор за теб.

Ето кои са те:

Когато си необвързан, те привличат партньори, а не партньорство. Ако постоянно усещате прилив на енергия от нови връзки и необяснима апатия, след като те станат стабилни, честният въпрос не е „Защо не мога да намеря правилния човек?“, а „Какво всъщност търся?“. Този въпрос си струва да се обмисли дълбоко и, ако е необходимо, многократно, преди да поискате отговор от някой друг.

Вашето чувство за себе си е обвързано със статуса на връзката ви и се колебае, когато сте необвързани. Изследванията на самочувствието показват, че хората, които разчитат на романтичните връзки за чувството си за собствена стойност, са по-склонни да потискат собствените си нужди от връзка и е по-вероятно да останат в незадоволителни връзки. 

В крайна сметка те са и по-малко удовлетворени, дори когато нещата изглежда вървят добре. И ако забележите, че основното ви чувство за себе си се променя значително в зависимост от това дали сте във връзка, това не е причина да бързате да търсите някого. Това е знак, че по-ценен проект очаква пълното ви внимание.

Имате модел, който все още не сте имали време да анализирате, защото сте необвързани толкова дълго. Можете да видите този модел само от разстояние, а самотата, въпреки всичките си неудобства, предоставя точно такава перспектива. 

Изследванията показват, че яснотата на самочувствието често намалява веднага след раздяла, но обикновено се възстановява, когато хората прекарват време в размисъл върху себе си и в изграждане на своята самоличност, вместо веднага да се впуснат в нова връзка. По-високата яснота на самочувствието след такъв период на интроспекция е свързана с по-добра психологическа адаптация след раздяла.

„Изследванията върху самотния живот не отричат любовта. Те демонстрират съществуването на условия, които правят любовта устойчива. И понякога тези условия е най-добре да се създадат в уединение, преди някой друг да влезе в живота ви“, заявява психологът. / jenata.blitz.bg

Горещи

Коментирай