Светла сряда идва с две важни обичая, пропуснете ли ги ще боледувате

През този ден почитаме и паметта на Преп. Йоан Ветхопещерник

https://jenata.blitz.bg/dom-i-semeystvo/svetla-sryada-idva-s-dve-vazni-obicaya-propusnete-li-gi-shhe-boleduvate Jenata.blitz.bg
Светла сряда идва с две важни обичая, пропуснете ли ги ще боледувате

Светла Сряда или Празна Сряда е третият ден от Светлата седмица след Великден.

Тези 9 забрани не трябва да се престъпват на Велика събота

Този ден е свързан с различни обичаи за плодородие, дъжд, предпазване от градушка, бродници и лоши болести.

На Светла сряда църквата почита и паметта на Преп. Йоан ВетхопещерникСвети Йоан Богослов, един от любимите ученици на Исус Христос, който пръв повярвал във Възкресението му.

Той е бил най-близко до Богочовека в Гетсиманската градина, на Тайната вечеря, а така също и на Разпятието Христово. След възкресението си Господ се явявал много пъти на своите ученици, пръв го познал Йоан.

Често през тази седмица стопанките повторно боядисвали яйца, които раздавали за душите на починали близки. Това е така, защото според древно поверие, раздаването на червените яйца предпазвало душите на мъртвите от превъплъщаване.

На този ден сред рупците в Странджа се изпълнява обичаят Мара Лишанка, а в Дупнишко - обичаят Ладино хоро. В играта Ладино хоро девойките се налавят в кръг, а две от тях държат кърпа над веригата. На три пъти те разсичат хорото и всяка мома се провира през арката от кърпи.

Наоколо другите пеят песен, която е адресирана към последната мома в редицата и в нея предричат за какъв момък ще се омъжи тя - за коняр, за овчар, за говедар.

При обичая Мара Лишанка се взимат от три млади булки по един чехъл с различен цвят и се напъхват един в друг. Така се оформя кукла, наречена Мара Лишанка, забражда се и се накичва като булка със сребърни невестински накити - титрици.

След това се избира мома, която трябва да е лазарувала и да има живи родители. С обредни песни момите отиват в средата на селото и се разделят в две редици, хванати за ръце.

Две по две девойките започват диалог с Мара Лишанка - с момата, която носи куклата, и пеят песен. Мара Лишанка им отговаря и диалогът продължава, като си предават куклата една на друга. После момите, придружени от ергени и други жени и мъже от селото, отиват на реката, "окъпват" куклата, измиват си лицата и се връщат в селото.

Обичаят се изпълнява за осигуряване на дъжд и плодородие, за да се предпазят момите да не ги залюби змей и за да раждат деца булките.

Харесайте jenata.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

Горещи

Коментирай