Митове и истини за консумацията на вълшебния джинджифил

Съдържа калций, магнезий, фосфор, витамини от група В, както и С, Е, К и А, аминокиселини и много други макро- и микроелементи

https://jenata.blitz.bg/index.php/zdrave/mitove-i-istini-za-konsumaciyata-na-valshebniya-dzhindzhifil Jenata.blitz.bg
Митове и истини за консумацията на вълшебния джинджифил

Джинджифилът се счита за много полезен. Какво казва науката за това? Има ли противопоказания? Откъде изобщо е дошъл? нека поговорим

Днес ще ви разкрием ползите и вредите от консумацията на джинджифил, както и малко история за него.

Какво има вътре

Това е красиво растение с плътни листа и грациозни червено-розови цветя. От практическа гледна точка за нас е интересно нейното възлесто, леко мандрагорово коренище. Това, което обикновено се нарича корен от джинджифил, всъщност е коренище, подземно стъбло.

Цял живот ядем банани по неправилен начин

Джинджифилът съдържа повече от 400 органични съединения. Съдържа калций, магнезий, фосфор, витамини от група В, както и С, Е, К и А, аминокиселини и много други макро- и микроелементи. Джинджифилът дължи своя ярък, тръпчив вкус на гингерол, растително съединение, което има противовъзпалително, противотуморно, антиоксидантно и невропротективно действие.

Уви, това не означава, че чаят от джинджифил може да лекува рак.

Въпреки голям брой успешни изследвания на ин витро и върху експериментални животни, все още няма достатъчно клинични данни, доказващи преките физиологични ефекти на gingerol върху човешкото тяло.

Въпреки това, лечебните свойства на джинджифила са известни от древни времена, някои от тях са потвърдени от съвременните учени.

Успокойте духовете и се предпазете от чумата: историята на джинджифила

Джинджифилът произхожда от Югоизточна Азия. То е култивирано и почитано от австронезийските народи като лечебно и свещено растение. Има доказателства, че жителите на региона са използвали корените и листата му в ритуали, призоваващи благословиите на духовете и целящи изцеление на болни.

Спагети Болонезе за вегани и вегетарианци - приготвяне на здравословна храна

Първото писмено споменаване на джинджифила е в Lun Yu, древна китайска книга, написана от ученици на Конфуций през 5 век пр.н.е. Според него Конфуций препоръчва да се консумира растението с всяко хранене, а самият той „никога не се е отказвал от джинджифила“.

Коренището и до днес остава основен компонент на традиционната медицина - както китайската, така и аюрведическата. Джинджифилът се използва за подобряване на работата на стомашно-чревния тракт, като средство срещу гадене, включително причинено от бременност и прилошаване, като аналгетик, антивирусно и противовъзпалително лекарство; Смята се, че джинджифилът има благоприятен ефект върху ставите, мозъчната функция и дори повишава либидото.

Средиземноморска диета: митове, истина и ползи

Джинджифилът идва в Европа през Средиземно море – философът Плиний Стари пише за растението през първи век от н.е. Растението придобива широка популярност в Европа през Средновековието, тъй като се смята за едно от средствата за профилактика и лечение на чума. Въпреки това беше изключително скъпо, така че беше достъпно само за най-високите слоеве на обществото.

Как да използвате джинджифил

Коренището на джинджифила се използва по три вида – прясно, мариновано и изсушено. Екстрактът от него се предлага и под формата на хранителни добавки.

Джинджифилът е в основата на традиционните кухни, предимно индийските. Днес Индия отглежда това растение повече от други страни. Джинджифилът се добавя към смеси от подправки от къри до масала, сосове, напитки и печива. Използва се и като самостоятелна закуска.

Що се отнася до медицинската употреба, съвременните лекари не смятат джинджифила за панацея, както техните предшественици. Растението обаче е признато със своите противовъзпалителни, антиоксидантни и антиеметични свойства.
Джинджифилът е важен компонент на здравословната диета.

Горещите напитки на базата на джинджифил смекчават симптомите на респираторни заболявания, намалявайки болката в гърлото. Джинджифилът също се изследва като средство против затлъстяване.

Някои проучвания показват положителния ефект на джинджифила при артрит и други ставни заболявания, диабет и менструални болки, както и в комплексната терапия на неоплазми и като профилактика на невродегенеративни заболявания. Все още обаче няма достатъчно метаданни, за да се посочи окончателно ефективността на джинджифила в тези случаи.

Противопоказания и странични ефекти на джинджифил

Американската администрация по храните и лекарствата (FDA) признава джинджифила за безопасен за консумация. Не бива обаче да се увличате твърде много от това.

Предозирането на джинджифил, особено сух джинджифил, може да причини киселини. Това се дължи на факта, че е антиацид. Подобно на други люти растения и подправки (особено лют пипер), джинджифилът не се препоръчва при възпалителни заболявания на стомашно-чревния тракт, язва и гастрит.

Джинджифилът не се разбира добре в тялото с антикоагуланти - лекарства за разреждане на кръвта, включително аспирин.
Въпреки широкото използване на екстракти от джинджифил в традиционната медицина за лечение на бременни жени, много съвременни западни лекари препоръчват на пациентите първо да се консултират с лекаря си.

Горещи

Коментирай