На 20 години тялото ни все още расте. На тази възраст имаме балансирана мускулна маса, качествено кръвоснабдяване, което означава здраво тяло и еластична кожа.
Но до 30-годишна възраст кожата става по-малко еластична, под очите се появяват пачи крак, а дефектното деколте бавно ни напомня, че сме в четвъртото десетилетие.
Тези процеси не могат да бъдат спрени, но пък можем да ги забавим, а най-важното е да се грижим правилно за тялото и лицето си. Това може да стане чрез правилното хранене.
В следващите редове ще ви разкрием какви храни е добре да въведете в ежедневния си режим.
Доматите неутрализират вредното въздействие на външната среда
Доматите са естествени антиоксиданти, които намаляват вредното въздействие на свободните радикали. Свободните радикали са молекули, които влизат в тялото отвън, предимно от замърсения въздух. Те се образуват и в самото тяло, ако се храните неправилно.
Всичко това отключва вредни за клетките окислителни реакции и тук на помощ идва доматът. Съдържа животоспасяващ ликопен, каротеноиден пигмент, който оцветява плодове като домати, дини и гуава.
Ликопенът предпазва не само самото растение от слънчевата светлина и окислителния процес, но и предпазва човека, който консумира зеленчука от неблагоприятните въздействия на външната среда.
Доматите стимулират метаболизма , който се забавя след 30 години. Витамин С в доматите е отлично средство против стареене, а ценните минерали - калий, калций, фосфор и цинк - правят човешкото тяло по-силно и здраво.
Сьомгата стимулира мозъчната функция
Бизнесдама, дизайнер, певица и съпруга на легендарния футболист Виктория Бекъм хапва по малко червена риба всеки ден. Тази диета й е препоръчана от холивудския дерматолог Харолд Лансър. Звездната пациентка признава, че не може да си представи деня без сьомга и казва, че благодарение на рибата кожата й изглежда здрава и млада.
Сьомгата е един от най-здравословните видове риба, с високо съдържание на протеини и мастни киселини, особено омега-3.
Мастните киселини намаляват агресията, импулсивността и депресията, което означава, че помагат да се избегнат психични разстройства, подобряват здравето на човешкото тяло и удължават младостта на мозъка. Диетолозите съветват да ядете сьомга поне 4 пътиседмично.
Редовната консумация на морски дарове, поради наличието на селен в тях, може да предотврати развитието на сърдечни заболявания и такива на щитовидната жлеза.
Черният ориз контролира нивата на холестерола
В древен Китай черният ориз се смятал за толкова уникален и здравословен, че бил забранен за обикновените смъртни и само членовете на императорското семейство можели да го консумират.
Черният ориз е богат на протеини и е добър източник на желязо, минерал, който е от съществено значение за транспортирането на кислород в тялото. В сравнение с белия ориз, черният ориз осигурява повече антиоксиданти, които ни предпазват от влиянието на неблагоприятната външна среда.
Зърната му също са богати на фибри, които помагат за стабилизиране на нивата на кръвната захар и избягване на инсулинови скокове.
Кивито предпазва от целулит и предотвратява бързото побеляване на косата
Кивито е страхотен съюзник на красотата, защото съдържа голямо количество витамин С, който насърчава производството на колаген и подобрява тонуса и еластичността на кожата. В допълнение, той е богат на магнезий и калий, два минерала, които подобряват кръвообращението.
Друго положително качество на плода е способността му да пречиства организма от соли, които образуват камъни в бъбреците.
Освен това консумацията на плода предотвратява подуването и образуването на целулит. Експертите казват, че ако ядете киви няколко пъти седмично, това ще помогне за намаляване на риска от ранно побеляване на косата и ще поддържа здравословен блясък на косата с естествения й цвят./jenata.blitz.bg