Финансист със съвет за родителите: За да има детето пари, когато порасне, направете това!

Финансист със съвет за родителите: За да има детето пари, когато порасне, направете това!

То трябва да се научи на финансова грамотност и да прави правилни избори, категоричен е Ислам Ахмедшин

„За да попречите на тийнейджъри да харчат всичките си джобни пари за глупости и/или онлайн игри, трябва да ги научите на финансова грамотност от ранна възраст. 

Ако се погрижите за това навреме, детето едва ли ще ви плаче за скъпа кола, а когато порасне, ще може да живее без заеми и постоянно да иска пари от родителите си“. Това каза основателят на финтех стартъпа Halal Card Ислам Ахмедшин.

„От детската градина нататък децата трябва да бъдат научени да правят своя избор. В магазина можете да го поканите да решат сами коя играчка искат или да изберат сами една книга от пет. 

Ще бъде полезно детето да почувства, че неговото мнение е важно и че то самото може да повлияе на нещо“, обясни финансистът.

Според експерта отношението на детето към избора ще се промени, когато осъзнае, че харчи собствените си пари за покупки. Затова се уверете, че детето ви има собствен портфейл.

„Можете да дадете пари на дете в замяна на нещо - така то ще разбере, че парите не пада от небето в джоба му. 

Можете да наградите детето си с малки суми за успех в училището, домакинска работа, разходка с домашен любимец, отиване до магазина за хляб или просто добро поведение. 

Така то ще се чувства независимо и уверено във възможностите си, а освен това, когато прави избор за какво да харчи парите си, детето ще обмисля много внимателно. 

В същото време вече на 6-7 години децата трябва да отделят малки суми за малки разходи - разбира се, някакви минимални суми трябва да се дават на детето просто така. Постепенно ще се научи да разпределя правилно спестяванията си“, препоръча специалистът.

„Някой ден децата ви ще искат нещо, което струва значително повече, отколкото сте планирали да похарчите. Затова си струва да научите детето си да спестява пари за своите „желания“ - това ще го научи на концепцията за забавено удовлетворение и ще му покаже как да намери компромис със себе си. 

Насърчавайте детето си да спестява малка част - да речем, 10% - от всяка сума, която попадне в неговите или нейните ръце“, казва финансистът.

„Детето няма веднага да започне да харчи разумно пари, но не го критикувайте за ненужни разходи - това само ще създаде ненужни страхове. 

Напротив, една грешка ще го научи да действа по различен начин следващия път и да помисли два пъти, преди да хвърли всичките си пари за безполезна играчка“, подчертава експертът.

„Добра идея е да дадете на детето си представа как възрастните използват парите в реалния живот. Нека се обучава, като самостоятелно общува с касиери, продавачи или сервитьори, брои ресто, оставя бакшиши, плаща бонбони и други“, обобщи Ахмедшин. jenata.blitz.bg

Харесайте jenata.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

Коментирай