Мечтата на всеки родител на първолак е той да ходи на училище с лекота и радост, да пише домашните си, да се стреми към знания и да постига успехи, с които мама и татко да се гордеят.
За да сбъднат мечтите си, родителите започват усилено да подготвят рожбата си за този важен етап от живота.
В желанието си да помогнат, те бързат да го заредят с всякакви съвети относно ученето и поведението. Често обаче допускат грешки, които могат да доведат до обратния резултат - да обезсърчат желанието на малчугана за учене, да му внушат страх от училищната система или дори неволно да развият комплекси.
Ето какви класически грешки, според психолозите, допуска почти всеки родител, подготвяйки детето си за училище:
Страх от училището
Училището, разбира се, е важен етап от живота на човек, но не трябва да го драматизирате. Детето трябва да възприема това като нов опит, възможност да придобие знания и да намери нови приятели, а не като тежко изпитание, при което само най-силният ще оцелее.
Завишени изисквания към детето
Вдигайки летвата твърде високо, вие не само причинявате стрес на детето си, но и сами ще се тормозите, ако то не успее да постигне желания резултат.
Ако видите, че наследникът ви дава всичко от себе си, но все още не отговаря на вашите амбиции, свалете малко летвата. Обичайте го просто така, а не заради успехите му в училище.
Липса на похвали
Попадайки в училище, детето се учи да открива нови таланти в себе си и започва да прави неща, които не е правило досега.
Много родители са толкова заети със себе си или са фокусирани върху крайния резултат, че не са в състояние да похвалят детето си за макар и не големи успехи в процеса. Виждайки това, детето се затваря в себе си и може никога да не разкрие своя потенциал.
Прехвърляте своя опит върху детето
Времето минава и всичко се променя, включително училищата, учителите и учениците, моралът и правилата.
Родителите обаче не винаги могат да приемат това, смятайки, че знаят всичко, тъй като и те някога са учили в училище.
Дайте възможност на детето си да прави собствен избор и да определя приоритетите си. В крайна сметка дори опитът от допускане на грешки ще му бъде полезен в живота!
Наказвате го с домашни
Не всички деца обичат да пишат домашни, но в никакъв случай не трябва да обвързвате домашните с наказание за пакост. Детето ще започна да формира неправилен образ, който в бъдеще може само да навреди на учебния процес.
Натоварвате го с допълнителни занятия
Не трябва да се опитвате да отгледате малък гений и да принуждавате рожбата си да зубри уроци и в свободното си време. Обикновено такова прекомерно натоварване води до проблеми с паметта, вниманието и комуникацията с връстниците.
Искате всичко веднага
Всяка дисциплина отнема определено време за усвояване. И дори ако вие или детето на съседа сте успели да научите нещо за няколко урока, далеч не означава, че детето ви ще може да повтори същото.
Всеки човек е индивидуален в своите способности и наклонности. Затова не оказвайте натиск върху детето си и не го карайте да се тревожи и за това. /jenata.blitz.bg