От началото на ХХ век най-интригуващата и интимна част от женския гардероб претърпява не само значими, но и революционни промени. Съвременната жена не се стреми да скрие тялото си под многобройни слоеве коприна, а се води от мотото - колкото по-малко, толкова по-добре. Но не така са стояли нещата в миналото.
От jenata.blitz.bg ще ви припомним всяко едно десетилетие на миналия век, което означава преход към нещо ново и красиво. За да се стигне до днес, когато бельото е неизменна част от външния вид на всяка една дама.
В началото на XX век под връхните си дрехи жените са носели чорапи, панталони, корсети, фусти, блузи и дори втора пола.
През първата половина на века обаче бельото започва да се променя със скоростта на светлината. По това време дамите все още носят стягащите си корсети, но многобройните реформи и смели решения на моделиерите направили бельото да прилича все повече на това, което носим в днешно време.
През ХХ век жените най-после се избавят от противния стягащ корсет. И то благодарение на един мъж - ученият Вилхелм Рьонтген. През 1885 година немският физик открива лъчите, които по-късно в негова чест са наречени рентгенови.
Рьонтген прави снимка на гръдния кош на съпругата си Анна и я сравнява със снимка на селянка, която никога не се е пристягала с корсет.
На кадрите лъсва жестоката истина, за която се говорело от доста време. На снимката ребрата и вътрешните органи на съпругата му били силно деформирани за разлика от тези на жената, която никога не била носила корсет.
Това кара много дизайнери започват да се замислят как да заменят корсета с по-щадящи модели. Така в първите години на новото столетие корсетите започват да се променят: стават много по-къси, малки и опростени, появяват се и първите модели с извити телчета тип “кукички”.
В истински освободител на жените от сковаващата конструкция се превръща френският моделиер Пол Поаре, който през 1908 г. представя новаторското си творение – рокля със свободна кройка без корсет и долна пола. За модела Пол се вдъхновява от жена си, чиято стройна фигура не съответствала на стандартите за красота от XIX век и според нормите се нуждаела от силна корекция с помощта на корсет. Именно за съпругата си френският моделиер създава свободната рокля, която да подчертава високата й и слаба фигура.
С такова бельо и най-плахата дама ще се превърне в секс богиня! (СНИМКИ 18+)
В следващите 10 години моделът на Поаре придобива огромна популярност и неудобният корсет заедно с долната пола отиват в историята, отстъпвайки място на сутиена.
Самата дума сутиен е немска. Историята на възникването му обаче остава неизяснена. Според една от версиите, той е измислен от лекарката Гош Саро в Париж през 1903 г. Според друга аксесоарът е ушит от Ида Розентал-Каганович. Жената емигрира от Русия в САЩ, където по-късно започва да се занимава с производство на бельо.
Пак в САЩ, през 1935 година за първи път се появяват подплънките за сутиени, а след още седем години на пазара излизат и първите модели с регулиращи се презрамки.
Женското бельо започва да прилича на съвременното след 1925 г., когато като основни материи в производството му се използват естествена и изкуствена коприна от пастелни нюанси.
Необикновената история и уникални СНИМКИ на сутиена „Bullet”, който промени всичко
Често честта да популяризират най-новите модели бельо се пада на актрисите. Така например именно от екрана модата по чорапите се пренася в реалния живот.
В първата половина на XX век бельото вече се промотира свободно, а рекламите ясно казват, че бельото вече не е нужно само заради хигиената, а и за красота.
В средата на ХХ век сутиените започват да приличат на това, което днес виждаме по магазините. По това време голям хит са комбинациите, които въвежда френската модна дизайнерка Коко Шанел.
Най-големи промени през ХХ век обаче претърпяват банският костюм. В края на XIX век той се състои от яке и дълги панталони, които по-късно са заменени от широки панталони и тънка блузка. На главата си дамите задължително носят кърпи.
В началото на XX век все повече млади хора започват да се занимават с водни спортове, чиято популярност провокира развитието на плажната мода. Банските стават по-къси, започват да им пришиват набори и дантели.
Как да скрием сутиена и пак да бъдем неустоими (СНИМКИ)
През 1907 г. целият свят говори за банския костюм на австралийската плувкиня Анет Келърман. Той е от трико, което покрива цялото тяло и има отвори за краката, ръцете и шията. Хората обаче не са готови за революционното й предложение и не спират да я осъждат, че така тялото й е прекалено открито. Поради тази причина банският на Анет не успява да влезе в широкото производство.
През 20-те години на миналия век спортът окончателно влиза в модата, а с него и загорелите стройни тела и мускули. Хората искат да покажат телата си, "подготвени" за плажа, затова и дължината на банските започва да се скъсява и долната им част най-накрая е над-коляното.
Въпреки това обществото все още не е готово за пълно разголване, затова и в началото на третото десетилетие века по плажовете обикалят специални хора с линийки в ръка (понякога дори полицаи), които измерват колко сантиметра от тялото са си позволили да покажат дамите. За нормална се смятала дължина от 5 до 15 сантиметра над коляното.
А злонамерените нарушителки често са принуждавани да плащат глоба или изобщо не са били допускани на плажа.
Революция в дамското бельо - те имат ли нещо там?! (СНИМКИ)
Само за десетилетие банските костюми, чиято дължина не достига коляното, завладяват не само плажовете, но и модните подиуми. В края на 20-те години дефилетата по бански стават неизменна част от почти всички конкурси за красота в Съединените щати.
По това време банските вече се шият от трикотаж, а заедно с тях дамите започват да носят аксесоар, взаимстван от островните държави - парео. Те завързвали ефирното парео около бедрата или гърдите си и в този вид отивали до плажа.
Палава шведка нажежи страстите до червено с бельо от кристали Сваровски (СНИМКИ)
До втората половина на века банските костюми остават доста затворени и не приличат на съвременните модели. В следвоенните години обаче за първи път се появяват банският от две части. Естествено, обществото не е готово и за него, а създателят на бикините - френският дизайнер Луи Реард, се сблъсква не само със съпротивата на властите, но и с отказа на актриси и модели да рекламират продукта му.
Единствената дама, която се осмелява да се снимка с банските му, е танцьорка от казино.
През 1956 година банският от две части за първи път се появява в масовата култура. И то благодарение на френската актриса Брижит Бардо, която се снима в такъв бански във филма "И Бог създаде жената".
След това жените стават по-смели, а бикините се радват на все по-голяма популярност на плажа./jenata.blitz.bg
Харесайте jenata.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!