В света на съвременната комуникация много рядко казваме истина в лицето на събеседника си. Много по-лесно е да изречем някой фалшив комплимент или мила фраза, които крият истинското ни отношение.
Има няколко израза, които сигнализират, че човекът срещу вас не ви харесва, но не иска да го признае дори пред себе си.
Ето как да разпознаете тайните знаци на недоброжелателите в ежедневната комуникация и да се предпазите от психологическите атаки, които се крият зад маската на учтивост.
Нищо лично, просто бизнес
Фраза, която прикрива много лично отношение. Когато някой започне разговора точно с тези думи, пригответе се за последващ удар под кръста. По този начин хората абдикират от отговорност за емоционалните последици от своите действия.
Психолозите наричат това защитен механизъм: човек се убеждава, че постъпва рационално, въпреки че всъщност е воден от лична враждебност.
Ако често чувате това оправдание от един и същи човек, си струва да се замислите: може би неговите "безпристрастни решения" са изключително пристрастни по природа.
Казвам това само защото ме е грижа за теб
Класическа фраза прикритие за най-сурова критика. Този словесен трик позволява на човек да изрази всичко, което мисли, под прикритието на грижа и безпокойство.
Изследванията показват, че негативните коментари, маскирани като загриженост, причиняват повече психологическа вреда, отколкото директната критика, защото е по-трудно да им се устои, тъй като технически към нас се "отнасят добре".
Ако постоянно се чувствате унищожени след прояви на такава "грижа", може би пред вас не стои приятел, а прикрит недоброжелател.
Много хора казват за теб, че...
Прехвърлянето на отговорност върху митичните "много" е любима техника на тези, които не искат да поемат отговорност да изразят собственото си мнение.
Тази фраза е особено коварна, защото създава впечатление, че общественото мнение е против вас. Всъщност тези "много" често съществуват само в главата на говорещия, а истинското послание е: "Аз мисля така за теб, но не искам да поемам отговорност за думите си".
Социалните психолози наричат това явление "фалшив консенсус": когато човек приписва мнението си на мнозинството, за да му придаде тежест.
Прекалено си чувствителен
Тази фраза е перлата в короната на пасивно-агресивната комуникация. Тя едновременно обезценява емоциите ви и прехвърля отговорността за негативна реакция към думите или действията на други хора върху вас.
Ако редовно чувате този упрек, може би си имате работа с човек, който умишлено наранява чувствата ви и след това отказва да признае вината си.
Психолозите наричат това поведение газлайтинг – когато човек е принуден да се съмнява в адекватността на своите възприятия и реакции.
Напомняш ми за един човек...
Обикновено тази фраза е последвана от история за някакъв неприятен персонаж. Такова скрито сравнение е начин да се каже нещо негативно, като същевременно се запазва възможността за отстъпление ("Не казах, че си същия!").
В психологията тази техника е известна като проекция – приписване на други хора на качества, които човек отрича в себе си. Особено тревожи са редовните сравнения с различни неприятни личности. Това може да крие непреработена неприязън.
Винаги всичко ти се получава толкова лесно
Изглежда като комплимент, но произнесено с определена интонация, се превръща в обвинение. Тези думи често крият завист и убеждение, че успехите ви са незаслужени или са дошли на твърде ниска цена.
С подобен коментар събеседникът ви обезценява труда и усилията ви, намеквайки, че се ползвате с някакви привилегии.
Според психолозите завистта често е маскирана като възхищение, но се разкрива от специфичната горчивина в гласа и общия негативен контекст на общуване.
Как да отговорите на скритата враждебност?
Когато се сблъскате с пасивно-агресивно отношение, запомнете: не винаги става въпрос за вас. Често зад маската на враждебността се крият собствените комплекси и несигурност на събеседника ви.
Не трябва да отговаряте със същото или да опитвате да докажете нещо на някой, който не е готов да признае дори собствените си чувства.
Най-добрата защита е да запазите спокойствие и директно да попитате за подтекста на казаното. Едно "Какво точно имаш предвид?" може да разруши цялата конструкция на пасивната агресия.
И разбира се, струва си да преразгледате отношенията си с хора, чиито "приятелски" коментари оставят горчив привкус. Може би наистина е време да прекъснете някои връзки – без драма, запазвайки психологическото си благополучие. /jenata.blitz.bg