2020 г. е към своя край. Поредните 12 месеца се изтърколиха и отново ни затрупаха с емоции, преживявания, някои от които не толкова хубави, но пък поучителни. Декември определено е месецът, в който всеки човек обича да си прави равносметка за това какво е постигнал през миналата година и какво иска да постигне през предстоящата. Е, ние няма да направим изключение от това, защото подобен “обзор” на събитията, емоциите и преживяванията определено е полезен. Но нашата версия ще е малко по-различна. Сигурни сме, че тази равносметка не е само наша, но и ваша - защото книгите, подбрани тук, присъстваха в най-различни класации през годината за “най-четени”, “най-купувани” и “най-обсъждания” заглавия. Стига толкова приказки и да се отправяме към книжката равносметка за 2020 г.
Георги Господинов и Мария Лалева - фаворитите на българската публика
Георги Господинов е автор, до който със сигурност всеки трябва да се докосне. А неговото “Времеубежище” беше тазгодишното доказателство за това колко вълнуващи могат да са историите, разказани от него. След “Физика на тъгата” и “Естествен роман”, които наредиха Господинов сред най-обичаните автори от българския читател, “Времеубежище” беше дългоочакваният му нов роман, който смесва сатира и носталгия, история и ирония и разглежда един свят, който трябва да съществува в остър дефицит на бъдеще. Отново чрез познатия от творчеството на Георги Господинов Гаустин авторът ни разказва за света днес и света утре. Има страници, след които ще се смеете и такива, след които ще ви е трудно да продължите. Но ако самите вие вече сте чели тази книга, то добре знаете, че клони към невъзможно да резюмираме всичко, написано в нея само в няколко реда.
Редом до Георги Господинов се нарежда една дама, за чиято книга дълго още ще се говори. “Живот в скалите” на Мария Лалева е история, която се развива на тънката линия между философията и притчата и кара читателите непрестанно да си задават въпроси. Мястото на действието е Старият Созопол (което е достатъчна причина да прочетете книгата), а героите са на пръв поглед нямащи нищо общо хора, които бързо се превръщат в семейство. Любов, раздяла, болка, прошка и непрекъснатото усещане за предопределеност - такъв е той “Животът в скалите”. Ако все още не сте я чели, то побързайте да се потопите в емоционалния свят на тази история.
Смехът е гарантиран!
Но тъй като знаем, че не всеки обича да прекарва своето време за четене в разлистване на тежки книги, а много от хората предпочитат по-ведро настроение, което да ги разпуска след натоварено ежедневие, не сме пропуснали тазгодишните заглавия от този тип. “Пощенска кутия за приказки” е едно литературно явление, което се грижи всяка година да не забравяме да се смеем. Е, 2020 г. това се случи, благодарение на новото попълнение към тяхната колекция, а именно “Лейди Гергана 2” - продължение на “Лейди Гергана”, което Цветелина Цветкова се осмели да пусне и с това зарадва стотицитр си фенове. Историята на Гергана Кметска няма как да не ви зарази със своя хумор, но това, което безспортно трябва да признаем на авторката, е нейната способност да намира смешното в на пръв поглед сериозни неща, без да се превръща в подигравка.
Сходен хумор ни предложи и Иво Сиромахов в своя нов роман “У майкини”, където читателят се забавлява с историите на герои, които всъщност добре познава. И в така представените житейски ситуации, докато се смеем, много от нас ще открият, че всъщност има нещо трагично и малко тъжно, но пък възможно ли е от този ефект да се избяга, когато говорим за хора с истински истории, емоции и случки?
Фредрик Бакман - шведското чудо, което ни разтресе
За този автор и за неговите книги може да се говори много, ама наистина много. Независимо дали сте чели едно, или пет от заглавията от неговото творчество, то със сигурност вече познавате стила му и не бихте го сбъркали. Тази година всички говореха за него. Следващата - най-вероятно също ще е така. На пръв поглед всяка от неговите книги разказва някоя простичка житейска история, която няма с какво толкова да ни впечатли. Но на второ четене - тези обикновени хора и техните обикновени животи разкриват изключително богат емоционален свят, с помощта на който Бакман разгръща морални и екзистенциални въпроси, вълнуващи всеки човек. Понякога този автор е труден за четене, друг път е повече от приятен, но едно е сигурно - винаги си струва!
„Всичко е прецакано“ или как Марк Менсън отново избухна през 2020 г.
Авторът на “Тънкото изкуство да не ти пука” определено стана тотален хит със своя неподражаем стил, гръмки заглавия и разбиване на пух и прах на всякакви наложени стереотипи и идеи. Тази година той го направи отново. В своята книга “Всичко е прецакано” той разглежда живота такъв, какъвто е днес или иначе казано, сблъсъкът на от една страна процъфтяващите икономика, технологии, образование, здравни грижи и прочие и от друга страна: непрестанно покачващите се нива на неудовлетвореност на хората. Докато разглежда кризите на съвременно общество през тази необичайна призма, Марк Менсън стига и до нестандартни решения, които обаче се оказва, че се харесват от хората.
Горещи
Коментирай