Независимо дали е Бъдни вечер или Коледа, празничната трапеза винаги е на ума на всеки домакин. Обикновено, когато събираме роднини или приятели у дома, голяма част от усилията ни отиват в това не само да измислим, но и да осъществим менюто. И винаги имаме едно наум, че крайният резултат от усърдните ни преживявания зад печката ще бъдат оценявани стриктно от гостите.
Лютеница на фурна - произведение на кулинарното изкуство
Ето защо тази година „Монитор“ помоли за помощ в сглобяването на празничните трапези трима обичани и уважавани кулинари. А ето и кои свои любими рецепти представи Иван Звездев:
По усмивката му от екрана ще го познаете. Той е най-добрият акробат сред кулинарите и най-добрият кулинар сред акробатите. Само преди няколко месеца зрителите отново го видяха в по-различна роля – тази на Пауна в „Маскираният певец“. Днес Иван Звездев отново влиза в кухнята, тази, в която години наред ни показва как да развихрим готварското си въображение зад печката.
КАПАМА
Необходими продукти:
- 1 кисела зелка - 1 кг
- 400 г свински гърди ( пържоли )
- 1/2 пиле
- 200 г ориз
- 2 бр кървавица (наденица)
- 50 г сланина
- 1 глава чекане (мариновано червено цвекло)-200 г
- няколко зърна черен пипер
- 3 щипки семена от див копър ( резене )
- 2 зърна бахар
- 2 дафинови листа
- 2 с.л. олио
Начин на приготвяне:
Червеното цвекло ( чекане ) се нарязва на парчета. Оризът се измива и запържва за минута в загрято олио докато стане "стъклен".
Шест зелеви листа се запазват цели, а останалата част от зелката се нарязва на едро. Нарязаното зеле се слага в купа и смесва със чекане (цвекло) и запържения ориз.
Подправят се с дафинов лист, семена копър и няколко зърна черен пипер.
Пилето се разрязва на 4 парчета.
Сланината се нарязва на тънки филии
На дъното на глинен гювеч се поставя половината нарязана сланина. Върху нея се слагат 3 листа кисело зеле, за да не залепнат продуктите.
Покрива се с 1/4 от ориза с мариновано цвекло. Отгоре се слагат гърдите. Следва 1/4 ориз с цвекло, пилешко месо, 1/4 ориз. Накрая се слага кървавица ( наденица )
останалата част от ориза с червено цвекло. Покрива се с три листа кисело зеле и останалата сланина.
В купа се смесва една чаена чаша брашно с 50-80 мл вода за да се получи тесто.
С него се покрива ръба на гювеча и се слага капак. Капамата се слага в студена фурна и загрява до 150 ℃ Пече се 5-6 часа.
Опасно за живота! Защо да не варим яйцата над 10 минути
ЛОЗОВИТЕ САРМИ НА ЧУДОМИР
Рецептата е от тефтерчето на писателя, пазено в къщата - музей в Казанлък
Необходими продукти:
- 20 бр. лозови стерилизирани листа
- 3 с. л. зехтин
- 2 ч. л. джоджен
- 2 ч. л. червен пипер
- 1 лук
- 1 шепа стафиди
- 1 к. ч. едро смлени орехови ядки - 50 гр.
- 1 ч. л. смляно кафе
- 1 ч. ч. ориз - 150 гр.
- черен пипер и сол на вкус
Начин на приготвяне:
Лукът се наситнява и се пържи 2 минути в леко загрят зехтин. Добавя се ориз. Пържи се, докато стане стъклен за около 2-3 минути, след което се поръсва с ореховите ядки, кафето и червения пипер. Налива се 1 ч. ч. гореща вода. Посолява се и къкри, докато оризът поеме водата. Подправя се с джоджен и черен пипер, изсипват се стафидите. Във всеки лозов лист се поставя по лъжица от сместа и се завива. Дъното на тенджера се покрива с лозови листа, върху тях се нареждат сaрмите и се притискат с чиния. Налива се вода до ръба на чинията, оставя се да къкри под капак 20-30 минути./jenata.blitz.bg
Харесайте jenata.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!