Попадала съм на всевъзможни рецепти под името „родопска салата” – с картофи, с домати, със сирене, дори с майонеза. Аз ще споделя с вас този вариант, който съм хапвала неведнъж в Смолян и прочутото с едрия си салатен боб село Смилян. Иначе казано – рецепта от сърцето на Родопите, пише кулинарката Искра Виденова от сайта hera.bg.
Най-важната съставка в тази салата е смилянският фасул. Моят съм закупила точно от легендарното село, из което са пръснати сергийки, предлагащи не само различни сортове боб, но също глинени сачове, мед, сладко от боровинки и други горски плодове. Едрият фасул обаче може да се намери също и по пазарите в големите градове.
Продукти:
1 чаша смилянски боб
1 глава червен лук
4-5 печени червени чушки
1 консерва сладка царевица
20-30 гр. орехи
половин връзка магданоз
2 стръка пресен джоджен
ябълков оцет, сол и олио на вкус
Начин на приготвяне:
Бобът се накисва във вода от предния ден. Винаги съм си мислила, че тази процедура има единствено за цел да омекоти обвивката и да улесни сваряването. Но откакто започнах да си произвеждам кълнове у дома, прозрях истинския му смисъл. В накиснатото семе започва процес на покълване, при който трудносмилаемите белтъчини, виновни за „газовата” слава на фасула, се разграждат до лесноусвоими аминокиселини. Затова, ако искате салатата да остане без последствия, не пропускайте накисване (за не по-малко от 24 часа).
След това го сварете в тенджера под налягане за 40-45 мин. През това време нарежете на ивици печените пиперки, лукът на полукръгчета, а пресните подправки на ситно. Орехите счукайте на дребно. Когато боба се свари, отцедете го и прибавете нарязаните продукти, както и сладката царевица. Овкусете с ябълковия оцет, олиото и солта. По желание можете да допълните рецептата с няколко лъжици доматено пюре или лютеница – комбинацията със зрелия фасул е много сполучлива. След като сервирате салатата в чинии, поръсете я и с натрошените орехи.