7 златни правили, с които да научите детето на финансова грамотност

Правейки това вие полагате солидна основа за бъдещата парична независимост на децата, категорични са икономистите

https://jenata.blitz.bg/mama-i-bebe/7-zlatni-pravili-s-koito-da-nauchite-deteto-na-finansova-gramotnost Jenata.blitz.bg
7 златни правили, с които да научите детето на финансова грамотност

Когато говорим за деца всички знае, че освен радостите, нервите и притесненията около тях, то винаги става въпрос и за пари. Все пак малчуганите изискват сериозни разходи, които не всеки родител може да си позволи, но пък прави всичко по силите си, за да може наследникът му да не е лишен от нищо.

Но има и деца, които каквото и да получат, то все искат още и още. Те се превръщат във възрастни, които имат сериозни проблеми с парите и винаги не им достигат.

Финансист със съвет за родителите: За да има детето пари, когато порасне, направете това!

„Именно заради това започвайте да учите детето си на основите на финансите от най-ранна възраст“, казват икономистите и допълват: 

„Правейки това вие полагате солидна основа за бъдещата финансова независимост на децата“.

В помощ на всички родители икономистите споделиха пред jenata.blitz.bg седем невероятни метода, благодарение на които може да научите детето на финансова грамотност.

Ето кои са те:

1. Започнете с основите

Колкото по-рано започнете да говорите с детето си за пари, толкова по-добре. Още в детството можете да обясните основни понятия: какво са парите, как работят, откъде идват. 

Например, можете да кажете, че парите са средство за размяна на стоки и услуги и трябва да бъдат спечелени. Простите обяснения и ясните примери ще помогнат на детето ви да разбере, че парите не се появяват просто.

2. Обяснете важността на бюджета

Научете детето си как да прави лесен бюджет. Помолете го да напише колко пари получава и харчи. 

За малки деца това може да е игра с монети или банкноти. За по-големи деца можете да предложите да следите джобните си пари. Това ще ги научи да разбират колко пари имат и да планират разходите си.

Опитайте да помолите детето си да раздели парите си на три категории: харчене, спестяване и даване. Това ще му помогне да разбере колко е важно да планира разходите си и да мисли за бъдещето.

3. Научете на стойността на парите

Важно е децата да разберат стойността на парите и че те не са безкрайни. Един от най-добрите начини да направите това е да оставите детето си да печели собствените си пари. 

Например, можете да му предложите малки задачи из къщата или да го наградите за добри оценки. Когато едно дете само печели пари, то започва да ги цени повече и да ги харчи по-съзнателно.

4. Въвеждане на концепцията за спестяванията

Спестяването е един от ключовите аспекти на финансовата грамотност. Обяснете на детето си защо спестяването на пари и как това ще му помогне да постигне желаните цели в бъдеще. 

Купете касичка или отворете детска банкова сметка, където детето да съхранява спестяванията си. Показвайки му как парите могат да „растат“, ще го научите на търпение и планиране. 

Ако детето ви иска да купи играчка, насърчавайте го да спестява част от джобните си пари всяка седмица. Това ще го научи на отговорност и на това, че понякога постигането на целите отнема време.

5. Играйте образователни игри

Има много настолни и дигитални игри, които учат децата на финансова грамотност. Например игри като Monopoly или специализирани приложения за деца помагат да се разберат по-добре концепциите за приходи, разходи и инвестиции.

Игрите правят ученето забавно и интересно, като помагат на детето ви да научи сложни финансови концепции в спокойна среда.

6. Обсъдете важността на интелигентното пазаруване

Един от ключовете към финансовата грамотност е разбирането, че не всички покупки са необходими. Научете детето си да преценява желанията си и да избира кога си струва да купите нещо и кога е по-добре да изчакате. 

Поканете детето си да сравни цените за един и същи артикул в различни магазини. Това не само ще го научи да внимава с парите си, но и ще му помогне да развие умения за вземане на решения.

7. Обяснете какво са заеми и дългове

За по-големите деца си струва да се говори за концепцията за заеми и дългове. Обяснете, че кредитът е възможността да вземете пари назаем от банка или друго лице, но със задължение да ги върнете с лихва. Научете детето си да преценява рисковете и последствията от необмислените заеми, така че в бъдеще да избегне попадането в капана на дългове.

„Обучението на дете на финансова грамотност е инвестиция в неговото бъдеще. Колкото по-рано то започне да разбира как работят парите и как да ги управлява, толкова по-лесно ще бъде за него да изгради живота си, като избягва финансови грешки“, категорични са икономистите. / jenata.blitz.bg

Горещи

Коментирай