Жител на Испания стана свидетел на смъртта на 35 членове на семейството си, всички диагностицирани с безсъние, пише El Periodico De España.
По думите на Антонио Ламелас, лекарите са диагностицирали роднините му с фатално фамилно безсъние - рядко генетично заболяване.
Болестта отнела живота и на сина му Висенте. Първоначално той започнал да влачи единия си крак, докато ходи, а след известно време загубил основни умения като преглъщане на храна и контрол над тялото си.
Испанецът добави, че недостигът на сън има опустошителен ефект върху мозъка, причинявайки бързата му деградация.
Неврологът Селия Гарсия Мало обяснява, това състояние не причинява често срещаното безсъние, с което се сблъскват много хора, а пълна невъзможност за заспиване поради неправилно функциониране на таламуса - центърът, който регулира циклите на сън и бодърстване.
Заболяването обикновено започва между 30 и 60-годишна възраст и в рамките на няколко месеца води до смърт.
По думите на лекарката, симптомите на заболяването са проблеми с паметта, двигателни нарушения, мускулни потрепвания, зрителни халюцинации и затруднено движение на очите.
"Към момента все още няма медикамент за лечение на фаталното фамилно безсъние", добавя Мало. /jenata.blitz.bg