В понеделник след Томина неделя Православната църква почита Св. София Премъдрост Божия - Господ Иисус Христос.
Във фолклорния календар празникът се отбелязва като Софинден. Известен е и с имената Сувинден, Сувия. Чества се главно в Източна България.
На Софинден всеки член от семейството измива лицето си с вода, в която е имало потопено червено яйце от Великден, против пъпки и рани.
Традицията повелява на този да се спазят и някои забрани. Като например да не се ядат яйца - за предпазване от цирей. Не се пере, не се копае и не се сее, "за да не изсъхва храната". Не се вари мляко, "за да не се вдига" млякото на говедата и да не стават рани.
Денят е наричан още "хаталия" – лош ден. Затова отколешна традиция забранява на този ден жените да перат и да сушат дрехите.
Запазен е интересен стар обичай за предпазване на хора и добитъка от болестта "топалък" – срещу окуцяване.
Рано сутринта на празника, още преди да е изгряло слънцето, жените връзват на един кол на оградата вълнен парцал или мъжки навуща и наричат: "Тука да остане топаллъка!" и "Кол да куца, кон да не куца, кол да куца, вол да не куца, кол да куца, чиляк да не куца!".
Някъде обичаят включва диалог между две жени: едната пита "Ко вързиш? Другата отговаря: "Топаллък вържа!".
Наричат този ден и Великден на умрелите. Боядисаните червени яйца за Томина неделя се раздават за опрощение на греховете на починали близки. /jenata.blitz.bg
Харесайте jenata.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!