Зеленият чай – напитката, за която всички говорят, когато стане дума за диети, детокс и... магически резултати. Но може ли наистина да ни помогне да свалим излишните килограми или просто се надяваме на чудо от чаша с билкова пара?
Много жени включват зеления чай в режима си с надеждата, че ще ускори метаболизма и ще стопи мазнините. Истината обаче се оказва малко по-сложна – и не толкова вълшебна, колкото ни се иска.
Какво казва науката? А какво съветват диетолозите? Време е да разберем дали зеленият чай е съюзник в битката с кантара или просто още един добре звучащ мит.
Съществува широко разпространено мнение, че зеленият чай подпомага отслабването, тъй като ускорява изгарянето на мазнини в организма. Диетологът Бетан Крауз от Университета в Лафбъро обяснява дали това е вярно и доколко ефективен е този метод.
Крауз пояснява, че когато се говори за "изгаряне на мазнини", става въпрос за окисляване на мазнините в организма — процес, при който липидите се разграждат до мастни киселини, използвани като гориво. Този процес е необходим за отслабване и "прекомпозиция на тялото" — загуба на мазнини и натрупване на мускулна маса.
Тя отбелязва, че редовните упражнения могат да увеличат скоростта на окисляване на мазнините. Според нея, за да предизвика храна окисляване на мазнини, нейното потребление трябва да имитира ефекта от упражненията.
Откъде идва идеята, че зеленият чай изгаря мазнини?
Крауз посочва, че кофеинът, съдържащ се в зеления чай, в сравнително високи дози и при определени обстоятелства, може да засили окисляването на мазнините. Той активира реакцията "бий се или бягай", увеличавайки отделянето на хормони като адреналин и норадреналин, които мобилизират енергийните запаси.
"Въпреки това, ефектът е много малък, а изследванията не са особено убедителни — определено не трябва да разчитате на това, ако се опитвате да промените състава на тялото си", предупреждава тя.
Освен това, дори при интензивни тренировки и повишено окисляване на мазнини, ако консумирате повече калории, отколкото изразходвате, телесната маса няма да намалее.
Крауз съветва да не се поддавате на шума около суперхрани или добавки, а вместо това да увеличите физическата активност и постепенно да намалявате количеството на консумираните калории. / jenata.blitz.bg