Съвсем скоро идва Бъдни вечер, която е една от най-важните традиции при посрещането на празника Рождество (Коледа).
Това е най-добрата рецепта за коледна пуйка
На Бъдни вечер е необходимо трапезата да бъде колкото се може по-пищна и разнообразна, за да бъде предстоящата година плодородна и богата. Всички ястия обаче трябва да са постни и да се нечетен брой – 7, 9 или 11 на брой, пише novavarna.net.
Това, че празничната трапеза трябва да е постна, далеч не означава, че няма да бъде пищна и питателна. Има най-различни постни и вкусни ястия, които можем да си приготвим.
Намерих стара книга с рецепта за чудни зелеви сарми, у дома са луди по тях
Ето някои идеи, от които ще си оближем пръстите на празника:
Един от задължителните компоненти на трапезата е бобът. Можете да си направите бобена салата, бобена яхния или сушени чушки, пълнени с боб. Друг вариант е да си направите зелеви сарми с боб или боб с кисело зеле в гърне.
Освен с боб, чушките и сармите (зелеви или лозови) могат да се напълнят и с ориз или булгур. вариантите са много. Ако обичате ориз, може да сготвите и печен на фурна ориз с гъби.
Тиквата също е ястие, което е добре да присъства на празничната трапеза за Бъдни вечер. Може да е под формата на тиквеник или просто печена на фурна с мед и орехи.
Питката също е задължителен компонент на трапезата за празника. Тя също трябва да бъде постна, като най-добре е да е домашно приготвена – замесена от домакинята. По традиция питката се разчупва от най-възрастния мъж. Първото парче се отчупва и се поставя пред иконата на Богородица, второто е за къщата, а след това се раздават на обитателите на дома.
На масата можете да сложите туршия, мед, чесън, лук, варено жито, орехи или други видове ядки, както и пресни и сушени плодове.
Нека не пропускаме и кана с божествената напитка червено вино. Ако не си падате по алкохол можете да сервирате и ошав./ jenata.blitz.bg
Харесайте jenata.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!