На 9 март е Голяма задушница. Тя е и първата за тази годината.
В събота според православните вярвания ще отдадем почит към починалите. На този ден хората правят помен на гробовете на своите починали близки и се молят за благополучието на техните души, както и самото име на този ден подсказва.
Следователно, това което се случва в нощта преди Задушница, може да има специално значение, като ни предупреждава за събития или предизвикателства, свързани с почитта към починалите и нашето духовно състояние.
Според традиционните вярвания на съновниците, истински пророчески сънища се случват два пъти в седмицата - веднъж в нощта на понеделник срещу вторник и веднъж в петък срещу събота. Така, преди Задушница, се счита, че има възможност за пророчески сън. Какъв е смисълът на такъв сън?
Тъй като този ден ни свързва духовно с починалите близки, е вероятно сън, сънуван в този период, да носи специално значение - може да бъде поредица от съобщения от починал близък. Това може да бъде свързано със значими събития или решения, пред които сме изправени.
Тълкуването на такива сънища, които считаме за пророчески и имат голямо значение за бъдещето ни, е изкуство, което изисква опит, разбиране и интуиция. Ако се нуждаете от помощ в разбирането на сложен случай, можете да се обърнете към съновник.
Връзката, която се установява през сънищата с невидимия свят, е вълнуващо преживяване, което ни пренася в спомените за хора, които вече не са с нас. В този смисъл, сънуването през периода на Задушница може да се счита за дар от съдбата.
На Месопустна задушница е прието за помена да се приготвя „коливо“ – варено, подсладено жито. Българската традиция включва и хляб и вино. Поменът се прави на гроба, в църква или у дома.
Съществува поверието, че жени, които са имали аборти или мъртви деца на задушница трябва да донесат в църквата ябълки в памет на починалите деца. Трябва да има толкова ябълки, колкото има мъртви или абортирани деца.
На гробовете на покойниците не се оставя храна. Подавката се раздава между живите, които като вкусват от нея, да си спомнят за мъртвите.
Какво се раздава на Месопустна задушница?
Варено жито със захар е първата храна, която трябва да приготвите за задушница, за да раздадете „за Бог да прости“. Житото символизира Възкресението, така че подаването му на задушница не е случайно. Живото е и символ на връзката ни със земята и предците ни, на корените ни, които не трябва да забравяме.
Хлябът или солените питки са друго, което следва да присъства в пликовете, които подавате „за Бог да прости“. Питата е неразривно свързана с традициите и обичаите ни, с най-щастливите и най-тъжните моменти от живота ни, така че присъствието ѝ на Задушница не следва да ни изненадва.
В някои райони слага и пита със свещи на трапезата, около която се събира семейството след посещение на гробните места, за да почетат мъртвите. Хлябът в Християнската религия символизира тялото на Христос.
Виното, символизиращо кръвта Христова, измила и изкупила греховете на човеците, също е сред отговорите на въпроса какво се раздава на Месопустна задушница. С него се и преливат гробовете – на кръст и с молитва към Бога.
Дребни сладки – те са начинът живите да благодарят на другите живи, че се молят за душите на близките им, че не са ги забравили и ги споминат.
Може да приготвите и храната, която близките ви покойници са обичали приживе. Няма храна, която да е забранена на тази задушница за подаване. Тъй като месото не се е заговяло – Местни заговезни са на следващия ден, може да подадете и месо и местни продукти, ако сте си ги нарекли.