Опитните градинари торят почвата със стар хляб - прави чудеса с реколта

Опитните градинари торят почвата със стар хляб - прави чудеса с реколта

Съдържащата се в хляба мая стимулира растежа на растенията

Чудите се с какво да наторите почвата за доматите, краставиците и пипера? Колкото и странно да ви звучи, малко стар хляб ще ви свърши чудесна работа. 

Почвата, в която ще засадите разсада, трябва да е наторена още преди засаждането. Съберете лехата през есента и добавете органичен тор (оборски тор, компост и др.). По този начин тя ще бъде подготвена за последващо засаждане.

Торенето трябва да продължи и по време на реалния растежа на растенията. Първото трябва да се случи в рамките на една седмица след засаждането и след това поне два пъти по време на растежа на плодовете.

За си направите тор от хляб са ви нужни хляб, вода и затварящи се контейнери.

Първо помислете колко тор ще ви трябва. Ако ще торите млади растения, е достатъчна 1/2 чаена лъжичка на растение, а за по-големи - 1 чаена лъжичка. За литър вода са ви нужни 30 грама хляб.

Доматите от този сорт са супер вкуси, а клоните се пръскат от плодове

Първо кипнете водата и я оставете да се охлади до стайна температура. През това време накъсайте или нарежете хляба на по-малки парчета. Добавете хляба в съда с охладена вода и го затворете. Съхранявайте на хладно място (в хладилник или мазе) 24 часа, след което прецедете през цедка.

Прецедената смес трябва да престои още минимум пет дни в затворен съд и на хладно. През това време започва процесът на ферментация.

Преди да наторите растенията, е добре е да ги полеете добре, за да може корените да усвоят по-добре хранителните вещества. Торенето трябва да се прави или сутрин, преди пряката слънчева светлина да удари растенията, или вечер.

Това е идеалната почва за домати, ето как се приготвя смес за разсад

Съдържащата се в хляба мая стимулира растежа на растенията. Благодарение на торта от хляб растенията получават фосфор, азот, манган, желязо и натрий.

Можете също така да компостирате хляба заедно с други органични суровини като отпадъци от плодове и зеленчуци, както и градински отпадъци. Чрез компостирането се създава богата почвена добавка, пълна с хранителни вещества, полезни микроорганизми и органични вещества. Те могат да подобрят здравето на почвата и да насърчат растежа на растенията. /jenata.blitz.bg

Харесайте jenata.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

 

 

 

 

 

 

 

Коментирай