Австралиецът Мартин Френи е първият жител на Зеления континент, който си е построил къща от трамбовани в земята автомобилни гуми и празни стъклени бутилки. Нарекъл я Earthship - Земен кораб.
Домът му е напълно автономен. Електричеството се произвежда от слънчеви панели, а за миене се използва дъждовна вода.
Главната особеност на жилището е, че перфектно задържа топлината. През лятото в него е прохладно, а през зимата - достатъчно топло, за да не се използват отоплителни уреди.
Архитекти проектираха дома на мечтите си и целият свят полудя по него (СНИМКИ)
Дълги години Мартин Френи обмислял идеята да си направи къща от рециклирани материали. Целта му не била да спести пари, а да проучи дали е възможно старите автомобилни гуми да получат шасн за втори живот.
Все пак те са трудни за рециклиране, а при изгаряне нанасят огромна вреда на околната среда.
Първият си експеримент австралиецът направил през 2009 г. Тогава с помощта на екип от 20 доброволци изградил стена от гуми, чиято височина достигала до коляното.
Уейн изкопа огромна яма в двора и съвсем скоро всички съседи му завиждаха (СНИМКИ)
Всички останали доволни от работата и взели решение да започнат изграждането на пълноценно жилище от стари рециклируеми материали.
Освен каучук, Мартин решил да използва и стъклени бутилки, които по цял свят отдавна се използват за изграждането на къщи.
Строителството на Earthship отнело близо 6 години. Мартин обаче не прекарал цялото си време на обекта.
Уморен от суета, Хавиер си направи землянка! Погледнете ли вътре... (СНИМКИ)
От време на време на помощ му се притичвали доброволци както от Австралия, така и от други страни: Германия, Тайван и САЩ. Френи загубил точната им бройка, но със сигурност били над 100 души.
Работният план не бил много тежък. На ден войниците от трудовия фронт поставяли и трамбовали плътно в земята 10 гуми, като на всяка отделяли по 10-15 минути. Вършели и друга работа.
Двойка си купи стара промишлена сграда и я превърна в чудесен дом без стени СНИМКИ
Широките празнини между гумите трябвало да се запълнят, трябвало да се направи покрив, да се изградят вътрешните комуникации: окабеляване, вентилационна система, локална канализация, да се помисли за събирането и съхранението на дъждовна вода...
В крайна сметка се получила една доста хубава и най-важното практична къща - Земен кораб.
Въпросът с топлината и светлината бил решен с издигането на стъклена стена в северната част на къщата.
Алмина ремонтира дома си 40 години, а когато най-накрая отвори вратите му... (СНИМКИ)
В Австралия това е слънчевата страна.
Проблем срещнал със стъклените бутилки. Заради рециклирането, се наложило да купи нови.
Към къщата има и оранжерия с много зеленина и богата реколта от тропически плодове.
Вече няколко години Мартин Френи живее в къщата си от стари гуми и бутилки и се радва на отличен микроклимат. За топлина разчита на слънцето и земята.
Въпреки че в Австралия е доста топло, понякога през зимата е доста студено и дори пада сняг. Температурата в дома му обаче винаги е на комфортно ниво.
Надникнете ли в този стар товарен контейнер, ще ви падне шапката! (СНИМКИ)
А през лятото, когато живакът в термометъра достига 40 градуса, в помещението цари приятна прохлада - около 20 градуса. /jenata.blitz.bg
Харесайте jenata.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!