Защо ябълките и крушите падат през юли: Съвети от градинари как да спасите реколтата

Трябва да намерим причината и да направим всичко, за да спасим дръвчетата, категорични са опитните градинари

https://jenata.blitz.bg/dom-i-semeystvo/zashto-yabalkite-i-krushite-padat-prez-yuli-saveti-ot-gradinari-kak-da-spasite-rekoltata Jenata.blitz.bg
Защо ябълките и крушите падат през юли: Съвети от градинари как да спасите реколтата

„Понякога ябълките започват да падат през юли. Ако нямате ранно узряло ябълково дърво (тоест не ранен сорт), тогава на това трябва да обърнете внимание“ – заявяват опитни градинари. 

„Трябва да намерим причината и да направим всичко, за да спасим реколтата“, казват те и допълват: 

Не засаждайте тези дървета в двора! Привличат само мъка, беди и нещастие

„Важно е да разберете защо ябълките падат преждевременно и какво да правите в тази ситуация“.

Защо неузрелите ябълки/круши падат?

Има няколко причини, поради които плодовете на едно ябълково дърво (или круша) започват да падат преждевременно:

Липса на влага

Дървото се отървава от листата и слабите яйчници при силна топлина. Това е една от причините малките ябълки да падат. 

Ситуацията с яйчниците не е много критична - останалите плодове просто ще бъдат по-големи, но ако дървото загуби много листа, тогава може да останете без реколта.

Какво да направите: по време на суша ябълковото (крушовото) дърво трябва да се полива. По-добре е да направите това вечер, водата трябва да е топла (студената вода ще има обратен ефект). Количеството вода е 10-15 кофи.

По правило през пролетта ябълковите и крушовите дървета се поливат 20 дни след цъфтежа, през лятото и есента - 20 дни преди прибиране на реколтата. Но ако има необичайна топлина, тогава трябва да поливате по-рано и може би повече от веднъж.

Нападение

Най-често едно ябълково (или крушово) дърво се напада от ябълков (или крушов) молец. Техните гъсеници си проправят път в ябълката и я изяждат отвътре - плодът изсъхва преждевременно и пада. Един молец може да унищожи от 2 до 5 ябълки, но молецът, уви, не живее сам на ябълково дърво.

Какво да направите: през пролетта и есента трябва да почистите ствола на дървото от кората - по този начин можете да се отървете от насекомите, които зимуват в него. Дърветата също могат да бъдат третирани с инсектициди в началото на пролетта.

През сезона е важно да се събере цялата мърша и да се унищожи, тъй като тя привлича вредители. Градинарите също съветват да засаждате домати близо до ябълкови (и крушови) дървета - те отблъскват молците.

4 мита за къщите и вилите, в които мнозина вярват

Плодово гниене

Ако плодовете на ябълка (круша) се покрият с кафяви петна, които след това се увеличават по размер и се превръщат в кръгове с гъбични спори, това е заболяване, наречено гниене на плодовете или монилиоза. С течение на времето така засегнатата ябълка (круша) пада.

Какво да направите: след прибиране на реколтата дърветата трябва да се напръскат с разтвор на меден сулфат (100 g на кофа вода (10 l).

В началото на пролетта дърветата се третират за профилактика с 3% бордолезов разтвор, а 3-4 дни преди цъфтежа - с 1% разтвор на бордолезов разтвор.

Хранителни дефицити

Понякога ябълково дърво (или круша) започва да пада плодове поради „глад“ - липса на хранителни вещества.

Как да нахраните ябълково дърво, така че ябълките да не падат: на всеки 3 години трябва да нанесете изгнил (!) Тор под дървото - 5 кофи. jenata.blitz.bg

Горещи

Коментирай