В българските традиции Гергьовден не е само празник на храбростта, но и на плодородието, пролетта и пастирите. Затова и обредният хляб, който присъства на празничната трапеза, има особено място – не само като вкусно допълнение, но и като символ на здраве, берекет и благословия.
В някои региони на България подготовката за Гергьовден започва още от 5 май. Домакините омесват пити и хлябове, върху които оформят с ръце и украса различни символи – агънце, слънце, гега, кръст – всяко със своето значение. Вярва се, че водата, използвана за замесване, трябва да е „мълчана“ или обогатена с билки и цветя, за да носи благодат.
Необходими продукти:
- 500 г брашно (пресято)
- 14 г прясна мая
- 2 яйца + 1 белтък (за тестото)
- 1 жълтък (за намазване)
- 150 мл топло прясно мляко
- 70 мл хладка вода
- 20 мл олио
- 30 г масло
- 1 ч.л. сол
- 2 с.л. захар
За декорацията:
- 100 мл вода
- щипка сол
- ½ ч.ч. брашно
Начин на приготвяне:
- Активиране на маята: В малка купичка смесете хладката вода с маята, 1 с.л. захар и 1 с.л. брашно. Разбъркайте и оставете да шупне за около 10 минути.
- Замесване на тестото: В голяма купа смесете пресятото брашно със солта, захарта, разбитите яйца (без единия жълтък), белтъка, прясното мляко, олиото и шупналата мая. Замесете меко тесто, като добавите накрая и разтопеното масло. Оставете го покрито с кърпа на топло място да втаса за 40–50 минути.
- Оформяне: След като тестото удвои обема си, го разделете на няколко топки и ги оформете в желаната форма на питка. Подредете ги в тава, застлана с хартия за печене. Намажете повърхността с отделения жълтък и оставете да отпочине още около 30 минути.
- Приготвяне на украса: Замесете твърдо тесто от брашното, водата и щипката сол. Разточете и изрежете от него символи по избор – агне, слънце, кръст и други. Залепете ги внимателно върху питката, като използвате капка вода. Намажете и тях с жълтък за златист цвят при печене.
- Печене: Загрейте фурната на 200°C и печете първите 10 минути. След това намалете температурата на 170°C и продължете печенето за още 35–40 минути, докато питката добие златиста коричка.
Тази празнична питка съчетава вековна символика и аромат на домашен уют. Поднесена на Гергьовденската трапеза, тя е не само вкусно допълнение, но и красиво послание за здраве и плодородие. / jenata.blitz.bg