Какво е барометричен шок и защо е толкова опасен за детето?

През студените дни това явление напълно завладя не само възрастните, но и малчуганите

https://jenata.blitz.bg/mama-i-bebe/kakvo-e-barometrichen-shok-i-zashto-e-tolkova-opasen-za-deteto Jenata.blitz.bg
Какво е барометричен шок и защо е толкова опасен за детето?

Знаете ли какво е барометричен шок? Може би го чувате за първи път, но ако имате дете (или скоро ще бъдете родители за първи път), то задължително трябва да прочетете тази новина.

Барометричният шок е внезапна промяна в атмосферното налягане, която може да повлияе негативно на тялото. Особено остро реагират на него хора с хронични заболявания и малки деца.

Деца под две години, които са особено чувствителни към промените във времето, могат да реагират на барометричните колебания с плач, безпокойство и дори истерия. 

Тяхната система за регулиране на вътрешното налягане все още не е напълно оформена. Следователно внезапните промени в атмосферното налягане могат да причинят дискомфорт и да повлияят негативно на благосъстоянието. 

Освен това бебетата имат по-тънки и по-чувствителни тъпанчета, което засилва дискомфорта.

Педиатърът д-р Светлана Максимовна Акимова обясни защо барометричният шок е опасен за бебетата и как да им помогнем да преживеят този труден период.

„Малките деца са особено уязвими към колебанията в атмосферното налягане. Тялото им все още няма развити механизми за адаптация, така че метеочувствителността е по-изразена, отколкото при възрастните. 

Важно е да наблюдавате внимателно състоянието на детето по време на внезапни промени във времето и, ако е необходимо, да се консултирате с педиатър“, коментира д-р Максимовна.

Защо барометричният шок е опасен за децата?

Барометричният шок може да причини главоболие, световъртеж, гадене, повръщане, безпокойство, нарушения на съня и обостряне на хронични заболявания. Възможни са колики и подуване на корема при кърмачета.

За да помогнете на вашето бебе да преживее барометричния шок, се препоръчва:

  • Следете прогнозата за времето: знанието за предстоящите промени в атмосферното налягане може да ви помогне да подготвите детето си предварително.
  • Поддържайте оптимална температура и влажност в помещението, проветрявайте помещението по-често.
  • Давайте на детето си да пие чиста вода или билкови чайове (като внимавате поради високия им потенциал да предизвикат алергични реакции).
  • В дните на резки промени в налягането е по-добре да избягвате активните игри, като предпочитате дългите разходки на чист въздух.
  • При кърмачетата е важно да се следи състоянието на фонтанела: при най-малкия признак на пулсация се консултирайте със специалист.
  • Дайте предпочитание на „по-леката“ храна, която е по-лесно смилаема, опитайте се да не претоварвате храносмилателната система на детето с мазни храни или бързо хранене. И не настоявайте, ако детето в даден момент изпитва липса на апетит.
  • Съсредоточете се върху общуването и тихата игра с детето си, като ограничите времето, което то прекарва с джаджи.
  • Ако детето страда тежко от барометричен шок, е необходимо да се консултирате с педиатър. Вашият лекар може да препоръча лекарства, които да помогнат за справяне с неприятните симптоми.

Профилактика на метеорологична чувствителност при деца:

Важно е да се обърне нужното внимание на втвърдяването на детето. Постепенното привикване на тялото към температурните промени помага за укрепване на имунната система и повишаване на адаптивните способности.

Правилното хранене, режим на деня, достатъчно сън и редовни разходки на чист въздух също допринасят за цялостното укрепване на тялото. Редовният масаж и специалните упражнения, които помагат за подобряване на кръвообращението и укрепване на мускулите, са ефективни.

Грижата и вниманието към вашето бебе по време на периоди на барометрични колебания ще му помогнат да се справи по-лесно и да избегне неприятните последствия. Внимателно наблюдавайте състоянието на детето и ако е необходимо, потърсете помощ от специалисти. / jenata.blitz.bg

Горещи

Коментирай