В последно време все по-често се налага схващането, че мобилните устройства развалят отношенията между родителите и техните деца.
Телефонът в ръцете дразни както родителите, които искат да държат децата си далеч от него, така и рожбите им, които виждат мама и татко постоянно да ровят в него.
Скорошно изследване обаче показва, че възрастните допускат огромна грешка по отношение на смартфоните, защото не те са причината за влошаването на отношенията между по-старото и по-младото поколение.
Учени от Швейцария са провели проучване, което показа, че децата най-често не искат да общуват с родителите си и губят доверие в тях, защото последните им обръщат малко внимание.
И тук няма никакво значение какво отвлича вниманието на възрастния - дали мобилното устройство в ръцете му, или някаква друга дейност.
В изследването са участвали 50 родители с децата си, които са били разделени на три групи.
В първата група родителите е трябвало да играят ентусиазирано с децата си в продължение на 10 минути.
Родителите от втората група също е трябвало да играят с децата си, но след 5 минути им били дадени химикал и въпросник. В третата група възрастните също е трябвало да играят с децата, а по-късно им е даден въпросник, но на таблет.
В същото време, втората и третата група, която е била принудена да се разсейва с въпросника, е трябвало да продължи да играе с децата, докато го попълва.
По този начин учените са искали да създадат ситуация, която е позната на мнозина - родителите сякаш отделят време на децата си, но в същото време се занимават със свои неща.
Резултатите от изследването са показали, че децата от втора и трета група са изпитали по-малка ангажираност, обич и положителни емоции към родителите си, отколкото връстниците им от първата група.
Родителите от втората и третата група, от своя страна, са били "по-малко възприемчиви към комуникативните знаци" на децата си, отколкото тези от първата, които са играли с малчуганите си без разсейване.
В същото време показателите между втората и третата група не се различавали по никакъв начин, т.е. децата не са били по-благосклонно разположени към родителя, ако той е попълнил въпросника на хартия, а не на таблет.
Изследователите отбелязват, че са успели да докажат, че отношенията родител-дете се влияят от качеството на времето, прекарано заедно. Детето не се интересува какво точно прави родителят - за него е важно да му се обръща достатъчно внимание.
"В това проучване показваме, че когато родителите са разсеяни, качеството и количеството на взаимодействието родител-дете се влошава в сравнение с това, когато не са.
Това не зависи от факта дали родителят се разсейва от дигитални или недигитални дейности", казва авторът на проучването.
Експертите отбелязват, че напоследък родителите обръщат все по-малко внимание на децата си. Те играят с тях, гледат анимационни филми заедно, ходят на разходки, но прекарват по-голямата част от това време, правейки и нещо друго.
Затова изследователите препоръчват на родителите да прекарват повече време с децата си, без да се отвличат с нещо друго. /jenata.blitz.bg