Внимание, рядка и коварна болест мъчи децата, които правят тези неща

Внимание, рядка и коварна болест мъчи децата, които правят тези неща

Ако забележите, че подрастващите имат тези симптоми, то веднага посетете личния лекар 

Няма родител, който да не иска само най-доброто за детето си. Колкото и да го отричаме трябва да признаем, че също така няма човек, който да не сравнява своето отроче с другите.

В повечето случай важи изразът от книгата на Георги Райчев – „Най-хубавото птиче“, а именно, че „от моето гардже по-хубаво няма“.

„Но когато забележим, че нашето дете прави някои неща, които другите деца не правят (или обратното), то знайте, че веднага трябва да потърсите лекарска помощ“, категоричен е нефролог д-р Теа Маргиева, която е педиатър и ръководител на отдела за научни проблеми на нефро-урологията и метаболитните нарушения на Руската академия на науките.

„Тежка слабост, нежелание за физическа активност, мускулни болки, нарушение на походката и спазми - всички тези симптоми могат да показват наличието на рядка, но коварна болест при детето“, предупреждава тя.

„Родителите понякога забелязват силна физическа слабост при децата, както и невъзможност за упражнения. Те често сравняват детето си с други деца и казват, че то бързо се уморява. А ако е бебе, то често не сяда или бързо се уморява. 

Отбелязват се и мускулни болки и ставите при подрастващите. В резултат на костна деформация може да се развие нарушение на походката ", каза д-р Маргиева.

По думите й опасната болест, която може да прозира зад тези оплаквания, се нарича хипофосфатемия.

Лекарят се обърна не само към родителите, но и към педиатрите: „Ако наблюдаваме костни промени при малкия пациент, забавен растеж и развитие, недостатъчно наддаване на тегло, ранна загуба на зъби, тогава е необходимо незабавно да се измери активността на алкалната фосфатаза, за да се изключи хипофосфатазията (рядко заболяване, проявяващо се с минерализация на костите на скелета и зъбите, както и системни усложнения - изд.)“, каза Маргиева.

Ако лекарят подозира хипофосфатазия при пациента, тогава му се препоръчва да изпрати кръв, за да потвърди диагнозата.

Д-р Маргиева призовава всички родители, които имат подобни наблюдения за децата си да не губят време, а веднага да посетят личния лекар, за да знаят дали трябва да се предприеме някакво лечение или се паникьосват излишно. / jenata.blitz.bg

Харесайте jenata.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

Коментирай