Буквално от първите часове на бременността започват промени в женското тяло. Често болката в гърдите е един от първите признаци на бременност.
За да разберете дали има причина за безпокойство, достатъчно е да разберете защо гърдите болят по време на бременност.
Обикновено болката и дискомфортът в гърдите се появяват през първия триместър на бременността и изчезват до 10-12 седмици. Но понякога неприятните усещания придружават жената почти до самото раждане.
Защо гърдите болят по време на бременност?
Промените, които настъпват в млечните жлези по време на бременност и свързаната с тях болка обикновено са нормални. Така организмът се подготвя за важния етап – храненето на бебето.
Причината са женски хормони. Под въздействието на човешкия хорионгонадотропин или хормона hCG, млечните жлези могат да се увеличат, поради което жените съобщават за пукаща или изтръпваща болка. В същото време зърната и ареолите могат да се увеличат и потъмнеят, да се появи венозна мрежа на гърдите.
Често дискомфортът се засилва от носенето на тесен сутиен. Бременната жена продължава да носи старото си бельо, когато гърдите й може да са нараснали няколко размера.
Как да намалите болката в гърдите по време на бременност?
В повечето случаи болката изчезва, когато тялото свикне с хормоналните промени и това се случва до края на първия триместър на бременността. Въпреки това, няма нужда да търпите болка през цялото това време.
Има няколко ефективни начина за облекчаване на състоянието:
Когато стане ясно защо гърдите ви болят в ранна бременност, трябва да изберете удобен сутиен с подходящ размер от естествени материи с широки презрамки. Избягвайте сатена и твърдите банели.
- Спете в меко горнище или сутиен. Ако гърдите ви са станали много чувствителни и най-малкото докосване до тях причинява дискомфорт, трябва да опитате да спите с топ или сутиен.
- Водни процедури. Трябва редовно да се къпете с хипоалергичен сапун или гел. Това не е просто хигиенна процедура, но и лек масаж.
- Специални подложки за гърди. Те могат да бъдат закупени, ако коластрата се отделя от гърдите и зърната стават много чувствителни.
В някои случаи болката може да е симптом на сериозни проблеми. Ако гърдите ви болят много силно, трябва да внимавате и да се консултирате с лекар.
Ако в допълнение към острата болка в гърдите се усещат бучки, се наблюдава зачервяване на гърдите, това може да е лактостаза, т.е. застой на мляко в каналите. При продължителна лактостаза може да се появи възпаление на млечната жлеза - мастит. /jenata.blitz.bg