Любовта често изглежда като мистерия, но според психолога Марк Тревърс, има четири въпроса, които несъзнателно си задаваме и които определят съдбата на връзката ни.
Тези въпроси не са очевидни, но влияят на начина, по който възприемаме партньора си и на решенията, които вземаме в отношенията си.
„Те варират от подобряване на външния вид до демонстриране на интелигентност, доброта и дори внимателно подбрани публикации в социалните медии. В много отношения запознанствата днес са толкова свързани с връзката, колкото и с представянето… Но зад селфитата, плейлистите и излъсканите първи впечатления има по-дълбок, по-подсъзнателен процес.
Тъй като срещите преминават от случайни текстови съобщения към по-дълбоки емоционални инвестиции, хората започват да си задават важни вътрешни въпроси, често без да осъзнават това“, отбеляза психологът, цитиран от Forbes.
„Някои от тези проблеми са очевидни“, каза той, докато други стават по-фини с течение на времето. „Въпреки това, всички те определят хода на връзката“, каза Травърс.
Ето четири въпроса, с които тайно „тествате“ партньора си според психолог:
„Харесваш ли ме?“
Често реципрочността е първият и най-важен сигнал, който хората търсят при ранните срещи. Проучване, публикувано в European Journal of Social Psychology, установи, че когато някой проявява интерес към нас, романтично привличане, ние сме повлияни не само от самата привързаност, но и от „добрите намерения“, които възприемаме зад нея.
Хората са по-склонни да отвърнат на чувствата, когато вярват, че другият човек искрено ги е грижа, а не само когато му се възхищават.
„Той/тя прилича ли на мен?“
След като се установи взаимен интерес, много хора започват да търсят нещо по-дълбоко: прилика.
Проучване от 2017 г., публикувано в Journal of Personality and Social Psychology, потвърди, че хората са склонни да създават взаимоотношения с хора, които са подобни на тях по отношение на личността, интересите, ценностите и поведението.
„Мога ли да бъда себе си около него/нея?“
Това не е просто нужда от комфорт, а по-дълбоко търсене на психологическа безопасност, което полага основата за интимност и дългосрочна връзка. В края на краищата, в даден момент от запознанството, внимателно изградената фасада пада и мнозина започват да задават въпроси за откритост, недостатъци и комфорт при показването им на партньор.
А проучване от 2013 г., публикувано в Journal of Experimental Social Psychology, установи, че когато хората вярват, че партньорът им е честен с тях, те се чувстват по-сигурни да бъдат себе си.
„Той/тя ще расте ли с мен – или ще ме задържи?“
За тези, които ценят личното израстване, кариерните амбиции или изцелението от минали рани, този етап е от особено значение. Започвате да забелязвате как другият човек се справя с предизвикателствата, дали подкрепя вашите цели и дали има емоционалната зрялост да расте с вас.
Проучване от 2021 г., публикувано в Journal of Vocational Behavior, установи, че хората са по-склонни да постигнат кариерните си цели, когато са в близки романтични отношения и когато партньорът им споделя тези цели. / jenata.blitz.bg