Самотните жени са средно по-щастливи от необвързаните мъже. Това става ясно от скорошно проучване, проведено от психолози от университета в канадския град Торонто.
За проучването, чиито резултати са публикувани в списанието Social Psychological and Personality Science, учените са изследвали четири мерки за благосъстояние при близо 6000 възрастни.
Сред критериите за оценка са:
- колко са доволни хората от текущото си състояние на връзката;
- колко са доволни от живота си;
- колко сексуално изпълнени са те;
- колко много искат да имат връзка.
Като цяло те установиха, че жените се справят по-добре със самотата от мъжете. Те са по-удовлетворени от статута си на необвързани, качеството на живот, качеството на сексуалния си живот и имат по-малка нужда от партньор.
Както отбелязва водещият автор на изследването Илейн Хоан, тези открития подкрепят съществуващите изследвания, които показват, че мъжете се страхуват от самотата повече от жените.
„Има мнение, че за да си наистина „мъж“, трябва да си този, който „хваща момичета“ – това е знак за статус в обществото. Но в ранните етапи на запознанства мъжете, като правило, имат по-трудно намиране на партньор и съответно достъп до секс“, отбелязва тя.
Това е свързано с констатацията, че самотните жени са по-пълноценни в сексуален план от самотните мъже. Освен това те могат да имат повече сексуална свобода и да се съсредоточат върху собственото си удоволствие, вместо да дават приоритет на мъжкия си партньор.
Самотата и възрастта!
Авторите също така установиха, че по-възрастните необвързани мъже са по-щастливи от по-младите мъже, което е в съответствие със съществуващите изследвания, показващи, че хората над 40 години са склонни да бъдат по-щастливи в дългосрочния несемейен живот.
Учените също така предложиха защо самотните жени са по-щастливи.
„По-специално, съществуващите изследвания показват, че във връзките жените са склонни да поемат повече от справедливия си дял от домашния и емоционален труд“, казва Хоан.
Тя също така отбелязва, че жените може да са по-доволни от живота си като цяло, защото са склонни да имат по-големи социални мрежи, на които да разчитат за подкрепа.
Освен това сега те имат повече финансова независимост, отколкото в миналото, което означава, че доходът като традиционна полза от партньорството не е толкова важен, колкото беше преди.
Важно и полезно!
И все пак – според психолозите, за да не се чувствате самотни трябва да общувате повече със семейството и приятелите – дори онлайн – и да увеличите физическата активност. / jenata.blitz.bg