Ето колко често трябва да претакате киселото зеле, за да не се прецака

Правите ли го така, ще се радвате на чудна зимнина

https://jenata.blitz.bg/vkusotii/eto-kolko-cesto-tryabva-da-pretakate-kiseloto-zele-za-da-ne-se-precaka Jenata.blitz.bg
Ето колко често трябва да претакате киселото зеле, за да не се прецака

Идва сезонът на бидоните и киселото зеле! И въпреки че няма нищо по-хубаво от това зимата да си похапваш вкусно зеленце, да си го направиш сам си е един сериозен ангажимент, защото то трябва да се претака. 

Зелето започва да се претака (точи се течността от бидона в друг бидон и пак се изсипва обратно в първия бидон), още на втория или третия ден за равномерно разпределение на солта и захарта между редовете. Този процес продължава докато зелето ферментира.

Ако има плуващи листа в бидона, те се премахват тъй като могат да послужат за храна на патогенните бактерии и плесени от въздуха и зелето да се развали.

С този малък трик киселото зеле никога не се разваля

Когато зелето втаса добре и не се претака повече, по повърхността на саламурата се поръсват няколко шепи ечемик, който покълва след няколко дни. По този начин се получава био капак, който я предпазва от изветряване.

При вадене на зелето био капакът внимателно се повдига и после пак се поставя в първоначалното положение. Отгоре кацата или бидонът се покрива с нормалния капак.

Друг начин за пресичане (стопиране на ферментацията) е да сложите 3 гр. калиев сормбат на 2 кг. зеле, като сорбатът предварително се разтваря в 100 мл. питейна вода. /jenata.blitz.bg

Харесайте jenata.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

 

Горещи

Коментирай