Косопадът често е свързан с липса на определени микронутриенти в организма.
Разбирането на тези хранителни дефицити и коригирането им чрез диета или хранителни добавки може да подобри здравето на косата и скалпа, обясняват експертите от аптека https://galen.bg/. В тази статия ще разгледаме кои ключови микронутриенти играят роля в здравето на нашата коса и как може да спрем косопада.
Витамини от група B
Витамините от група B, особено биотин (B7) и ниацин (B3), са изключително важни хранителни вещества за растежа на косата. При липса на някой от тях в организма възникват различни симптоми, включително отслабена структура на косъма. Биотинът често се рекламира като „витамин за коса“, тъй като той помага клетките да произвеждат енергия и подпомага синтеза на протеини. Включително кератин, който е основната съставка на косъма. Неговата липса може да доведе до интензивен косопад.
Къде да ги намерим?
- яйца – в тях се съдържат протеини, В12, В2 и В5, което може да ни помогне да се преборим с тяхната липса;
- миди – те са един от най-богатите източници на кобаламин (В12);
- зеленолистни зеленчуци – особено аспержите и спанака, като той включва и голямо съдържание на фолиева киселина;
- черен дроб – той е суперхрана, когато се отнася до витамини от група В. Черният дроб съдържа предимно В12, а пилешкият – В5, В2, В3 и В6.
Витамин A
Всички клетки на тялото имат нужда от витамин A (бета-каротин) за растеж, включително тези на косата, затова липсата му също предизвиква косопад. Той също помага на кожните жлези да произвеждат себум, или масло, което овлажнява скалпа и поддържа хидратацията.
Къде да го намерим?
- моркови – в тях има доста бета-каротин, като само купичка моркови предоставя почти 200% от дневната му доза;
- тиква – източник на високо количество бета-каротин, заедно с фибри и калий;
- сладки картофи – в тях има доста В6, С и над пет пъти препоръчителния дневен прием на витамин А;
- спанак – съдържа бета-каротин, фибри и антиоксиданти.
Витамин D
Липсата на витамин D е свързана с алопеция, вид косопад от мъжки тип. Слънчевият витамин помага и с произвеждането на нови фоликули, поради което недостигът му забавя растежа на косата.
Къде да го намерим?
- риба – най-вече сьомгата и скумрията, които попълват липсата на микронутриенти и помагат за спиране на косопада;
- рибено масло – хранителна добавка, в чийто състав влизат още и омега-3 мастни киселини;
- обогатени храни – като някои млечни продукти и зърнени изделия, които са особено полезни през зимните месеци;
- слънчева светлина – защото тя е отговорна за синтеза на витамин D в кожата и ако ни липсва достатъчно UV лъчение от Слънцето, може да възникне дефицит и, оттам, косопад.
Витамин E
Витамин E подпомага здравето на скалпа чрез подобряване на кръвообращението и намаляване на оксидативния стрес, така че неговата липса може да предизвика косопад.
Къде да го намерим?
- растителни масла (слънчогледово, соево) – включително доста полезно е и маслото от пшеничен зародиш, което попълва липсата на някои хранителни вещества;
- ядки и семена – особено слънчогледовите семки, които вероятно са любими на мнозина от нас;
- зеленолистни зеленчуци – това са най-вече спанакът и броколито.
Желязо и цинк
Желязото е минерал, който помага за образуването на червените кръвни телца, отговорни за пренасянето на кислород до клетките. Ако настъпи липса на желязо, това води до анемия, която е честа причина за косопад. Цинкът, от своя страна, участва в растежа и възстановяването на косъма.
Къде да открием тези минерали?
- червено месо – консумацията му често се препоръчва при липса на желязо, а това важи с още по-голяма сила за животинските субпродукти;
- бобови растения – снабдяват ви с голямо количество цинк, желязо и фибри;
- ядки и семена – включително тиквени семки, кашу, фъстъци и кедрови ядки.
С правилната диета и прием на суплементи при нужда, може да върнете блясъка и здравината на косата си и да сложите край на косопада. Набавете на тялото си онова, което му е нужно, съветват от екипа на Galen, за да имате сияйна и красива коса.