Вярвате, че лечебната кал помага срещу всичко? Дори не подозирате колко опасна може да се окаже за здравето ви!

https://jenata.blitz.bg/zdrave/vyarvate-che-lechebnata-kal-pomaga-sreshchu-vsichko-dori-ne-podozirate-kolko-opasna-mozhe-da-se-okazhe-za-zdraveto-vi Jenata.blitz.bg
Вярвате, че лечебната кал помага срещу всичко? Дори не подозирате колко опасна може да се окаже за здравето ви!

Лечебните терапии с кал са известни на човечеството още от времето на древните египтяни.  Списъкът със заболявания, при които могат да помогнат, е огромен. Мнозина вярват, че тя помага при всичко и със сигурност не може да навреди на тялото.

И точно там се крие огромната заблуда! 

Опасни, защото се ефективни

Както всяко друго ефективно лекарство или процедура, и лечебната кал е опасна, защото е ефективна. Медиците я отнасят към т. нар. високо активни процедури, които оказват прекалено голямо натоварване на целия организъм.

Процедурите с лечебна кал не могат да навредят на здравия човек, но списъкът с противопоказания е почти толкова дълъг, колкото и този с ползите. Именно поради тази причина не трябва да си предписваме самостоятелно кални бани. Това може да бъде направено само от лекар и то след обстоен медицински преглед. 

Нищо чудно, че лечението се извършва в специализирани санаториуми. Подобни процедури са противопоказани при активна туберкулоза, кръвни заболявания, СПИН, епилепсия, заболяване на щитовидната жлеза, увреждане на белите дробове, кръвотечения, бременност, наличие на доброкачествени и злокачествени тумори,  хипертония, чернодробна цироза и хепатит от всякакъв вид.

Но дори и при лечението на заболявания, при които подобна терапия е предписана на пациента, отново трябва да сме много внимателни. Активните вещества, които се съдържат в калта, могат да нанесат сериозни вреди на здравето при обострени хронични заболявания. Австралийски изследователи са достигнали до извода, че почти всички видове кал имат общи свойства - ниска топлопроводимост и висока топлинна мощност, която е много полезна при лечението на костни и хормонални патологии, но само в ремисия. 

Провеждането на подобни процедури не е препоръчително и при наличие на остри възпалителни процеси. Например, медицинската кал е отлична за лекуване на ревматизъм, но това може да започне не по-рано от шест месеца след последния остър пристъп. 

Собствен санаториум

Категорично не трябва да предприемате самолечение. Често край водоеми с лечебна кал може да срещнете хора, омазани с лепкава пръст от главата до петите. В стремежа си да спестят от санаториуми и лекари, хората сами си предписват тази процедура, без да подозират, че при неправилно провеждане тя може да бъде опасна и дори смъртоносна. 

Работата е там, че калта от дъното на водоемите се състои от безполезна утайка и пясък, които нямат никаква полза за организма. Но най-страшното е, че природната непочистена кал може да съдържа и патогенни микроорганизми и вируси.

Друга опасност се крие в това, че след нанасянето на калта по кожата, почитателите на безплатния санаториум се излагат на слънце в очакване калта да изсъхне. А това е много опасно, тъй като въздействието на калта, съчетано с ултравиолетовите лъчи, се отразява негативно на здравето ни, особено на сърдечно-съдовата система, провокира развитието на онкологични заболявания и стареене на кожата. 

Трябва да сме много внимателни и когато лечението с медицинска кал не е противопоказно и се провежда в специализирани заведения. Специалистите не препоръчват процедурите да се провеждат след обилно хранене, прием на алкохол или тютюнопушене. След процедурата, която не трябва да надхвърля 30-40 минути, пък не трябва веднага да си правите слънчеви или друг вид бани.

И запомнете нещо много важно: само правилно проведеното лечение с кал може да ви осигури положителен ефект. /jenata.blitz.bg

Горещи

Коментирай
1 Коментара
gasparin
преди 6 години

аз с поморийска кал премахнах на 100% пърхота ,и старческите петна по лицето ми изчезнаха.

Откажи