10 „енергийни вампири“ в къщата, които изпразват портфейла ви през зимата

Някои устройства задължително трябва да бъдат изключвани, за да се спести от сметката за електричество

https://jenata.blitz.bg/index.php/dom-i-semeystvo/10-energiyni-vampiri-v-kashtata-koito-izprazvat-portfeyla-vi-prez-zimata Jenata.blitz.bg
10 „енергийни вампири“ в къщата, които изпразват портфейла ви през зимата

В днешно време е невъзможно да си представим дом без електрически уреди.

На пръв поглед изглежда, че оставената включена техника не консумира много електричество. Това обаче съвсем не е вярно!

Скорошно изследване, проведено на Острова, е установило, че 55% от британците оставят уредите си в режим на готовност, което води до непредвидени разходи.

Някои устройства задължително трябва да бъдат изключвани, за да се спести от сметката за електричество. 

"Най-лесният начин да намалите потреблението на енергия и да спестите пари е да се откажете от вампирските уреди и да избегнете ненужните разходи.

Въпреки че може да е досадно да изключвате уредите всеки път, когато не се използват, в дългосрочен план това може да доведе до голяма разлика към сметките и ви предпазва от плащане за енергия, която не използвате", казва пред Express Тифани Милиф, експерт по ценообразуване в Quotezone.co.uk.

И разкрива коя е най-гладната техника във всеки дом.  

Кои уреди консумират най-много електроенергия?

Компютър и лаптоп

Настолният компютър краде около 100 W на ден, ако е включено в контакта. На месец излиза около 3 kW. Лаптопът "яде" малко по-малко - около 70 W на ден.

Ако оставите компютъра и лаптопа си в спящ режим през нощта, количеството консумирана електроенергия ще се удвои.

Телевизор 

Почти всеки апартамент има поне един телевизор. Много хора ги слагат не само в хола, но и в кухнята и спалнята. Дори когато изключите телевизора с дистанционното, той продължава да работи в спящ режим  и да консумира електроенергия.

Един "изключен" телевизор харчи около 25 W на ден.

Към него обикновено се свързва приемник за цифрова или сателитна телевизия. И двата елемента не са изключени от електрическата мрежа и консумират 150–200 W на ден. И до 6 kW на месец.

Хладилник

Още един битов предмет, без който не може нито един апартамент или къща. Постоянно работещ, хладилникът консумира 750 W на ден, което е приблизително 22–23 kW на месец. Но за разлика от компютъра и телевизора, хладилникът не може да бъде изключен от мрежата.

Колкото по-висока е температурата в кухнята, толкова повече енергия изразходва хладилникът. Затова е по-добре да го инсталирате далеч от фурната и котлона.

Микровълнова печка

Средно микровълните печки консумират 1-1,5 kW. Добре е да знаете, че устройството няма да работи с толкова високи показатели през цялото време, когато е включено. Много зависи от зададения режим на работа.

Например, средно 0,6 kW ще бъдат изразходвани за бързо нагряване, 0,5-0,8 kW ще са необходими за размразяване, а за леко затопляне на - 0,1 kW.

Устройството работи на пълна мощност, ако настроите регулатора на максимум.

В режим на готовност микровълновата фурна консумира около 3W на час – колко точно зависи от модела на уреда.

Пералня

В спящ режим този уред може да открадне до 30W на ден. Ако често пускате полупразна пералня, тогава количеството изразходвана енергия ще бъде по-високо. Не трябва обаче и да я препълвате, защото разходите за енергия за работа ще се увеличат значително.

Интелигентни тонколонки

Интелигентните тонколонки консумират 3W на час в режим на готовност, което ще добави прилична сума към сметката ви за една година.

Сушилня

Сушилните машини са един от онези уреди, които често стоят в режим на готовност през цялата година за удобство. Ако обаче започнете да ги изключвате преди лягане, може значително да увеличите спестяванията си.

Кафемашини

Кафемашините от висок клас с вградени часовникови дисплеи и функции за поддържане на топлината също могат да допринесат за високата ви сметка за ток. 

Към най-гладната техника във всеки дом специалистката причислява още съдомиялните машини и конзолите за игри.  /jenata.blitz.bg

 

Горещи

Коментирай