Ето какъв цвят ще са очите на бебето ви

Родители и учени измислиха уникален калкулатор

https://jenata.blitz.bg/index.php/mama-i-bebe/eto-kakv-cvyat-shhe-sa-ocite-na-bebeto-vi Jenata.blitz.bg
Ето какъв цвят ще са очите на бебето ви

Веднага след раждането на дете функциите на зрението все още не са формирани. До три месеца той вижда само светли петна и едва на шест месеца започва да различава фигури.

Марла мислеше, че болките й са заради запек, отиде в тоалетната и се смрази от ужас ВИДЕО

Много бебета се раждат със сини или зелени очи. Всичко е заради цветния пигмент меланин - има много малко от него в тялото на бебето. С течение на времето цветът на очите започва да се променя и до тригодишна възраст вече е напълно оформен. Така че, ако ви се е родило синеоко бебе, не се ласкайте с илюзии - напълно е възможно до годината бебето да удиви всички с дълбок поглед на кафяви очи.

Но ако бебето е родено с кафяви очи, тогава 90 процента гаранция, че този цвят ще продължи и в бъдеще.

Основното нещо, което трябва да знаете е, че очите не могат да станат по-светли. Веднага след раждането бебето започва да произвежда меланин под въздействието на светлината.

В утробата, разбира се, не е имало ултравиолетово лъчение, оттук и светлият цвят на очите на повечето европейски бебета.

Следователно ирисът потъмнява за всички, но за някои с времето придобива златист или меден оттенък, за други е син, сив или зелен.

Синеоки : при деца, чиито гени имат сини очи, най-често се случват метаморфози. Вярно е, че родителите може дори да не ги забележат. Очите променят само нюанса от бледо синьо до наситено синьо или сиво-синьо или дори тюркоазено.

Като цяло светлината е най-„измамният“ цвят. Оттенъкът няма да стане постоянен нито след година, нито дори след три. Има случаи, когато цветът се променя дори след 5 години на детето. Въпреки това, вече на 1,5-3 години, мама и татко ще могат поне точно да определят  - посоката вече ще е ясна, практически няма шанс синеоко тригодишно дете да промени цвета на очите на тъмно кафяво. Но сега ще е небесно синьо или сивкаво синьо, ще стане ясно по-късно.

Кафяви очи : на възраст от два месеца, обикновено при деца, меланинът достига обема, който ви позволява да определите бъдещия цвят на очите на детето. Ако очите на бебето са придобили топъл нюанс до този момент, тогава просто трябва да изчакате по-нататъшното им превръщане в кафяво. До тригодишна възраст тези деца ще имат същия цвят на очите като целия си следващ живот.

Зеленоок : зеленото е "скитащ" цвят. Изводи може да се направят едва, когато детето навърши 3-годишна възраст.

Сивооки : този цвят се появява при дете още на шест месеца, ако е заложен от гени. Рядко се променя, освен че с годините може да потъмнее доста, но вече няма да стане синьо или кафяво.

Как можете да предвидите какъв цвят на очите ще има новороденото?

Говорихме за меланина и факта, че бъдещият цвят на очите зависи от него. Ирисът не потъмнява за миг. Това е бавен процес. Но можете да направите изводи, когато бебето е на шест месеца. 

Има трик.. трябва да се загледате в очите на детето си след 6-ия му месец. Ако в него се появяват петънца, например кафеви, то тогава трансформацията на очите на вашето бебе вече е започнала. 

 Точките могат да бъдат сини или зелени.

Как да определите цвета на очите на детето в бъдеще

За цвета на очите на бебето – както и за всичко останало – отговарят гените. Единственият въпрос е кой ще спечели: на мама или на татко. Въпреки това, дори ако и двамата родители имат сиви очи, детето може да се роди с кафяви очи. И обратно.

Детето наследява гените и на двамата родители в равни части. Но е важно да запомните, че има доминантни и рецесивни черти - някога сме учили това в уроците по биология. Най-силният доминант е кафявото. Зеленото е по-слабо, а най-слабото е синьото. Оказва се, че синеоките деца се раждат най-рядко, ако един от родителите (или дори баба и дядо) има кафяви или зелени очи.

Между другото, кафявото е най-мистериозният цвят. Често е смес от кафяво, зелено и кехлибарено.

За да предскажат какви ще бъдат очите на бебето, учените дори измислиха специален калкулатор. Благодарение на него можете да се опитате да предскажете какъв цвят на очите ще има бебето.

Можете да следвате следните модели:

- при бебета с кафяви очи цветът няма да се промени;
- ако и двамата родители имат кафяви очи, тогава вероятността детето да има същото е 75%; че ще е зеленоок - 19%; че очите ще бъдат сиви или сини - 6%;
- ако един от родителите има кафяви очи, другият има сини очи, тогава зеленооко дете определено няма да излезе. Бебето ще има или кафяви очи, или сини очи - 50 на 50;
- единият родител е с кафяви очи, другият е със зелени очи: вероятността очите на детето да бъдат кафяви е 50%, зелени - 38%, сини - 12%;
- и двамата родители са зеленооки: вероятността бебето да има кафяви очи е по- алко от един процент, зелени - 75%, сини - 25%;
- ако единият от родителите има зелени очи, другият има сини очи, тогава детето ще наследи цвета на очите на един от тях с еднаква вероятност;
- ако мама и татко са синеоки, то бебето е 99% вероятно да е същото. Един процент остава за зелените очи.
Разбира се, това са средни стойности и има определени проценти на други вариации.

Трябва да кажем, че влияние може да окажат и очите на бабата или дядото на детето и техните гени също играят роля. /jenata.blitz.bg

Харесайте jenata.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

Горещи

Коментирай