Психолози бият тревога: Не успокоявайте децата си с филмчета, ще съжалявате!

В бъдеще този метод на успокояване може да доведе до пристрастяване, хиперактивност и синдром на дефицит на вниманието

https://jenata.blitz.bg/index.php/mama-i-bebe/psiholozi-biyat-trevoga-ne-uspokoyavayte-decata-si-s-filmcheta-shte-sazhalyavate Jenata.blitz.bg
Психолози бият тревога: Не успокоявайте децата си с филмчета, ще съжалявате!

Много съвременни родители са намерили лесно решение, с което да успокоят разстроените си деца. Започне ли хлапето да се тръшка и да плаче, веднага включват детския канал или му връчват таблета, за да гледа филмчета. 

Родителите, които позволяват на невръстните си наследници да се забавляват с такива неща без надзор, "стига да не плачат" и "да не им пречкат" обаче, допускат сериозна грешка. А в бъдеще този метод на успокояване може да доведе до пристрастяване, хиперактивност и синдром на дефицит на вниманието, алармират детски психолози. 

7 фрази, заради които децата ви ще ви мразят до гроб

Експертите се обявяват категорично срещу всякакви джаджи в ръцете на деца под 3-годинки. След тази възраст хлапетата могат да гледат анимационни филмчета, но за кратко.

Ново проучване е установило, ако постоянно давате на капризно дете таблет или смартфон с анимационни филмчета, без да го оставяте да се научи да регулира самостоятелно емоциите си, това умение ще остане недоразвито.  

Работата е там, че възрастовият интервал между около 8-9 месеца и 2,5 години е период на бързо развитие на т.нар. изпълнителни когнитивни функции, с помощта на които човек регулира и контролира своето поведение, емоции, внимание, планира действията си и е наясно с техните последствия и т.н.

"Силните изпълнителни функции са ключа към високи академични постижения, успех в кариерата, добро здраве и цялостно благополучие и щастие в живота", посочват специалистите. 

Особености на китайското възпитание: как да направим от детето свръхчовек

Анализът на резултатите от тестването на почти 800 деца на възраст под 2,5 години е показал, че колкото по-дълго и по-активно родителите използват метода за отвличане на вниманието на децата от гневни изблици с помощта на екрана, толкова по-зле децата се справят със своите емоции.

Освен това способността им да се концентрират, когато изпълняват задачи, се влошава, което може да повлияе негативно на бъдещите им постижения.

Експертите са на мнение, че в днешно време има належаща нужда да се работи конкретно с родителите. Трябва ясно да им се обясни доколко интернет и джаджите влияят върху психиката на детето.

Психолозите призоват родителите да се опитат, колкото и да е трудно, да гарантират, че децата им прекарват възможно най-малко време пред екрана и го правят рядко. /jenata.blitz.bg

 

Горещи

Коментирай
1 Коментара
Иван
преди 16 часа

Кажете "не"на хемороидите! Това лекарство бързо облекчава болката, сърбежа и възпалението, връщайки комфорт и увереност. Естествен състав, мощен ефект. Опитайте - усетете разликата:----- https://da.gd/rectin

Откажи