Всяко дете трябва да усвои това, преди да тръгне на училище

Способността да чете и пише, да запомня форми, символи и картини, да се ориентира в околния свят и да развива фини двигателни умения е основа, която ще му е необходима през целия живот

https://jenata.blitz.bg/index.php/mama-i-bebe/vsyako-dete-tryabva-da-usvoi-tova-predi-da-tragne-na-uchilishte Jenata.blitz.bg
Всяко дете трябва да усвои това, преди да тръгне на училище

Училището е един от най-важните етапи в живота на детето. Там то се научава да общува с другите деца и с възрастните, подготвя се за бъдещето и получава фундаментални знания.

Способността да чете и пише, да запомня форми, символи и картини, да се ориентира в околния свят и да развива фини двигателни умения е основа, която ще му е необходима през целия живот. Именно върху тези фундаментални умения се изграждат останалите – по-сложни и уникални, които детето ще използва в училище, университета и на работа. 

Има обаче няколко важни навика, които детето трябва да усвои, преди да тръгне на училище, и днес от jenata.blitz.bg ще ви разкажем малко повече за тях. 

Критично мислене

Новото поколение живее в информационен шум от ранна детска възраст.

Дори детето все още да не е имало достъп до интернет, то общува с връстници, възрастни и получава много нови знания (понякога напълно ненужни) всеки ден. Ето защо е необходимо от ранна възраст да му се обяснява как да разграничава лъжата от истината, да проверява информацията и да я анализира.

За да направите това, може да играете на асоциации, да му четете и обяснявате прочетеното, да го помолите да назове всичко, което си спомня от поредната глава на книжката.

7 златни правили, с които да научите детето на финансова грамотност

По този начин наследникът ви ще се научи да помни много повече информация, да я анализира, без да прекарва часове в "сухо" тъпчене.

Комуникативни навици

Никой не изисква дълбоки философски разсъждения от децата, но още преди училище те трябва да могат да задават въпроси и да им отговарят, да разказват какво се случва и да съставят свързани изречения.

Не забравяйте да четете книги с детето си! Така то ще усвои грамотната реч, без да го забележи. Карайте го да си измисля кратки истории, а след това учтиво му посочвайте грешките и му обяснявайте как е правилно да се направи.

В допълнение към умението да изразява мислите си, детето трябва да знае и как да общува с връстниците си, тъй като процесът на социализация започва още на детската площадка.

Важно е от ранна възраст то да развие способността да взаимодействате с другите, да изразява мислите си, да формулира въпроси и да се отнася с уважение към хората, независимо от пол, възраст и националност.

Концентрация

Ако едно дете още преди училище и в началните класове може да се концентрира върху едно нещо и да го доведе до края, тогава в бъдеще ще му бъде много по-лесно да асимилира информацията.

Съвременните деца имат много по-голям избор от дейности и съответно силно изкушение да се разсейват.

Отчитайки факта, че в момента тенденцията на бързото съдържание (например видеоклипове в TikTok) се развива много активно, ще ви бъде много по-трудно да задържите вниманието на детето си.

За да развиете концентрацията му, трябва да играете настолни игри, да тренирате паметта му, да наблюдавате дисциплината и в същото време да не забравяте да го насърчавате дори по средата на пътуването.

Ето какво правят мъдрите родители, спипали детето си в кражба

Това ще го мотивира да продължи напред. 

Самостоятелност и инициативност

За да развиете уменията самостоятелност и инициативност в детето си, трябва да го научите да не скучае в собствената си компания. Измисляйте му игри за един човек, взимайте му интересни строителни конструктори или DIY комплекти.

Не забравяйте да насърчавайте и интереса му към всичко ново. Това ще му помогне да разбере, че да учиш е страхотно и ще му бъде по-лесно да се справя само.

Освен това не трябва да предпазвате детето си прекалено много, да му налагате собствените си мисли или да взимате решения вместо него. Малчуганът ви сам трябва да поеме инициативата - например той може само да реши какво яке да носи на разходка, какво ще яде за закуска и т.н.

Благодарение на това в съзнателна възраст няма да се носи по течението, а ще може самостоятелно да избере своя собствен път и бързо да се адаптира към промените. 

Digital навици

Цифровата грамотност е умение №1 за днешните деца.

Много родители се страхуват от мобилните устройства, смятайки, че детето ще прекарва твърде много време с тях и ще спре да учи. Въпреки това тенденцията към дигитализация в образованието вече е факт.

За да овладее съвременните технологии по-лесно, от ранна възраст е необходимо детето да развие умение за продуктивно използване на мобилните устройства, а не да е зависимо от тях.

Интернет е неизчерпаем източник на информация, от която хлапето се нуждае. Един родител не може да знае всичко, затова когато наследникът ви зададе труден въпрос, опитайте заедно да намерите отговора с помощта на технологиите.

Покажете на детето си, че използването на интернет не е никак страшно, ако се прави безопасно. Така то ще научи още едно дигитално умение, без което не може да стане успешно – търсенето.

Ако знае как да намери най-простата информация в ранна възраст, в училище и в университета то умело ще използва научните източници, електронни библиотеки и дори чужди ресурси. Невъзможно е знаеш абсолютно всичко, но е напълно възможно да го намериш! /jenata.blitz.bg

 

 

Горещи

Коментирай