Всички сме свикнали, че ако човек киха, да му кажем „Наздраве“. Но знаете ли защо това е така?
Откъде идва изразът „Наздраве“?
Доцент Олеся Сулима поясни какво точно означава фразата „наздраве“, която се казва на кихащ човек.
Според нея традицията да се пожелава здраве на човек, който кихне, очевидно се е появила след приемането на християнството…въпреки че е мотивирана от предхристиянските вярвания.
Смята се, че заедно с Библията започват да се появяват легенди за това как Бог създава Адам, вдъхвайки му живот и преди смъртта си Адам кихна и по този начин „издиша живот“.
И от такива легенди възниква идеята, че човек може да киха само веднъж в живота си - преди смъртта.
Ето защо хората започнаха да пожелават здраве на този, който кихна.
Според екстрасенса и гадател на карти Таро Роман Шептицки, тази фраза се използва, защото хората по начало са учтиви и дружелюбни и в течение на много векове се е развила традиция да пожелаваме на нашите събеседници нещо добро по различни поводи.
В какъв случай и защо не можете да кажете „Наздраве“!
Екстрасенсът разсея и мита, че тази фраза не може да се казва в някои случаи. Именно заради това той обясни защо трябва да се казва „бъди здрав“.
Вярва се, че думата е код, тя е вибрация. И това, което изразяваме с думи, е това, което предаваме.
Трябва да мислим за цялостното послание, за намерението на това, което казваме. Трябва да мислим за това, което казваме, да „филтрираме“ думите си, за да не си причиним енергийна вреда.
Именно заради това знайте, че изразът „бъди здрав“ може да се каже във всяка ситуация, когато край нас има кихащ човек.
Ако не искате да произнасяте тази фраза, можете да използвате други: „За твое собствено здраве“ или „За твое собствено добро“.
И така, можем да заключим, че има една причина, поради която не трябва да казвате „Наздраве“ - липсата на желание да изречете такава фраза. / jenata.blitz.bg