Какво ядат красивите хора

Какво ядат красивите хора

Маски за лице с краставица и балсами за коса на основата на жълтъка вече са минало. Днес специалистите съветват да добавяме полезни продукти в дневното си меню, а не в бабините отвари за разкрасяване.

С този кратък списък от продукти може да съхраните красотата на ноктите, косата и кожата си.

Ако сте забелязали, че ноктите ви се делят и чупят, кожата ви е станала суха, а косата – слаба, не бързайте към най-близката дрогерия. По-добре е първо да се опитате да промените ежедневното си меню, защото не е изключено организмът ви да сигнализира за недостиг на определени витамини и минерали.

Какво трябва да включите в менюто си, за да запазите красотата си?

Авокадо и риба за млада кожа

Голяма част от проблемите с кожата са предизвикани от въздействието на външни фактори, които нарушават нормалната работа на клетките й. Хидролипидната бариера защитава кожата. Тя задържа влагата в епидермисовите клетки и предотвратява появата на бръчки. Състоянието на хидролипидната бариера зависи пряко от незаменимите мастни киселини Омега 3 и Омега 6. Недостигът им води до изсъхване и повишена чувствителност на кожата, алергии, възпаления и инфекциозни заболявания на кожата.

За да запазите кожата си здрава, трябва редовно да ядете риба (сьомга, пъстърва, сардини, херинга), авокадо, ядки, маслини и да приемате растително масло (най-малко по 3 супени лъжици на ден).

Краве масло и цитруси за здрава коса и нокти

Кератинът е основата на кожата, косата и ноктите. Той е строителен материал за всички епителни тъкани. Когато гледаме кожата, косата или ноктите си, виждаме горния рогов слой, т.е. кератинните люспи. Ако те се обновяват редовно, повърхността на кожата е гладка, косите и ноктите отразяват светлината, т.е. изглеждат блестящи. За синтеза на кератин организмът се нуждае от витамини А, С и Е.

Витамин А (ретинол) се съдържа в рибеното масло и черния дроб, в маслото, жълтъка, пълномасленото мляко и сметаната.

Основните източници на витамин С са цитрусовите плодове (портокали, лимони, грейпфрути), екзотичните плодове (папая, гуава, череша от Барбадос), броколите, червения пипер, касиса и др.

Витамин Е има в растителните масла, ядките и семената.

Пържоли и моркови срещу тъмен цвят на лицето

Най-големият враг на здравото лице е недостигът на желязо в организма, т.е. анемията. Тя води до обща умора, блед оттенък на кожата, тъмни кръгове под очите и т.н. Между другото, танинът и кофеинът, които се съдържат в чая и кафето, пречат на нормалното усвояване на желязото. Съветът на специалистите е да пиете тези напитки поне няколко часа след хранене.

Друг важен елемент за здрав вид на лицето е бета каротинът. Той се натрупва в кожата и й придава златист оттенък, приличащ на тен. Това явление се нарича каротинодермия. То е абсолютно безвредно и се смята за здрава реакция на кожата.

За да повишите нивото на хемоглобина трябва да ядете повече червено месо, черен дроб, елда, ябълки, нар и какао. На бета каротин са богати всички оранжеви и жълти зеленчуци (моркови, чушки, домати, тиква), както и спанак, броколи.

Млечни продукти за красива усмивка

Ролята на калция и флуорида за предотвратяване на зъбни проблеми не може да се подценява. Това са двата основни компонента за силен зъбен емайл. Недостигът им веднага се усеща - зъбите пожълтяват, започват да се чупят и дори могат да започнат да падат.

Какво да добавите в менюто си? Освен в млечните продукти, много калций се съдържа в смокините, водораслите, белия боб, зелето, соевото мляко и минералната вода. Флуоридът най-добре се усвоява от обикновената вода. Други източници на флуорид са рибата, оризът и овесената каша.

Морски дарове срещу микровъзпаления

Мазно лице, разширени пори, микровъзпаления и черни точки – тези кожни проблеми могат да показват само едно – небалансирано хранене. Те издават, че вероятно сте любители на сладките и мазни храни (колбаси, пушени продукти и др.).

Старайте се да консумирате повече свежи зеленчуци и наблягайте на морските дарове, които са богати на цинк. Този микроелемент балансира работата на мастните жлези. Освен това цинкът подпомага заздравяването на раните и регенерирането на тъканите, премахва възпалителните процеси.

Най-много цинк се съдържа в стридите, малко по-малко - в скаридите, калмарите, аншоата, както и в гъбите, говеждия черен дроб и бобовите растения./jenata.blitz.bg

Коментирай