Технологии с различни форми и видове необратимо нахлуват в ежедневието ни, особено привличайки нашите деца. По-младото поколение прекарва много време с телефона, таблета или телевизора, а все повече изследвания доказват вредното въздействие на екраните и видео игрите върху когнитивното развитие на децата и тяхното поведение.
Влиянието на видео игрите върху децата: Какво знаем?
Според проучване на университета в Дартмут в САЩ видеоигрите имат отрицателно въздействие върху поведението на децата, което ги прави по-агресивни.
Супер тайна от миналото разкри защо японските деца не са лигави и капризни!
Проучването включва повече от 17 000 деца и юноши на възраст от 9 до 19 години. През периода 2000–2017 г. учените наблюдаваха реалното поведение на децата и тийнейджърите, играещи видео игри, след което успяха да заявят уверено съществуването на „ефекта на насилствена видео игра”, когато с течение на времето насилието от виртуалния свят се прехвърли в реалния свят, и без значение кой детето се биеше на страната, става агресивно и насилствено.
Виртуалната реалност на видео игрите има много реално въздействие върху психиката и поведението на хората, което само удължава списъка на вредните фактори на екрани и приспособления.
Поведение и нарушения на съня
Телевизия, смартфон или таблет имат огромно влияние върху поведението на децата. И това се състои не само в тенденцията да се възпроизвеждат действията на екрана в реалния живот, но също така и в нарастващата импулсивност и агресивност.
Познавате ли ви е картината да виждате как детето заспива всеки ден буквално в прегръдка с таблет или смартфон? Или гледате анимации по телевизията, докато не заспите? Такъв формат на заспиване може да се види днес в почти всеки дом. Но изследванията показват, че децата, които заспиват до екрана, се събуждат по-често, склонни са към тревожен сън, кошмари и други нарушения на съня.
Проблеми в училище? Премахнете таблета!
Екранните приспособления имат отрицателно въздействие върху работата на учениците. Децата губят концентрация, не могат да се концентрират, говорят повече и са разсеяни. Освен това таблетът или смартфон отнемат време и внимание далеч от домашните. Всичко това води до по-ниски оценки и лошо поведение в училище.
Проблеми с общуването в училище, причинени от подигравки на съученици поради наднорменото тегло - също много любители на видеоигри. Децата, които прекарват няколко часа на ден пред екрана, са податливи на забавяне на метаболитните процеси и склонност към наднормено тегло, а понякога и на затлъстяване. Следователно, много проблеми с външния вид, което води до психологически проблеми.
Депресия и семейни конфликти
Редовното „седене” в социалните мрежи влияе неблагоприятно на крехката психика и неизбежно води до разстройства на нервната система, а след това и до депресия.
От друга страна, детето зад таблетката напълно спира да комуникира в реалния свят, включително и с членовете на семейството. На първо място, родителите не се притесняват за това - детето не причинява неудобство, седи тихо в стаята си пред екрана и не досажда на никого. Но емоционалната прохлада и изолация рано или късно стават очевидни и тогава в семейството започва реална борба.
Какво да направите: Ръководство за безопасна работа с джаджите!
Ако искате детето ви да се развива нормално, много е важно да покажете постоянство и твърдост и веднага да очертаете рамката за използване на модерните приспособления.
За да направите това, задайте времето и териториалните интервали - къде и кога таблетът и смартфонът са разрешени и когато не са разрешени. Въведете забрана за включване преди лягане и по време на хранене. Ограничете достъпа до интернет на децата (изцяло или частично).
Поемете отговорност за развитието на децата си – забавлявайте се заедно с интересно занимания, семейна комуникация или разходка, така че времето без екрани да се окаже много по-интересно, отколкото с тях. / jenata.blitz.bg