Детето хърка? Веднага го заведете на лекар!

Това състояние може да доведе до сериозни последствия, предупреди д-р Ефимова

https://jenata.blitz.bg/mama-i-bebe/deteto-harka-vednaga-go-zavedete-na-lekar Jenata.blitz.bg
Детето хърка? Веднага го заведете на лекар!

За деца на всяка възраст качественият сън е от съществено значение за пълноценния растеж и развитие. Най-честата проява на нарушение на съня при децата е хъркането. 

Д-р Елена Ефимова, която е детски оториноларинголог в SM-Clinic, разказа защо се появява, защо е опасно и защо не трябва да се самолекувате.

Хъркането е звукова вибрация, която възниква поради вибрация на мекото небце по време на сън, когато дихателните пътища са запушени.

„Най-честата причина за хъркане при деца е хипертрофията на аденоидите и/или сливиците. Хъркането може да се появи и поради патология на носната кухина и фаринкса (алергичен ринит, вазомоторен ринит, изкривена носна преграда, остри инфекциозни заболявания и др.). С тези проблеми се занимава оториноларинголог”, каза лекарят.

Но според нея това далеч не са единствените причини за хъркането. Често УНГ лекар се занимава с проблема с хъркането при дете заедно с лекари от други специалности. 

Хъркането може да се появи поради: нарушения на зъбната система, тогава е необходима помощта на ортодонт; ако имате наднормено тегло - ендокринолог; за вродени аномалии на лицево-челюстната област („цепнато небце“) - лицево-челюстен хирург.

Важно е да се разбере, че продължителното хъркане при дете води до сериозни последици.

„Състоянието на нощна хипоксия, което възниква в резултат на хъркането, води до повишена умора, летаргия, сънливост, намалена концентрация и академична успеваемост. Хъркането също може да доведе до незадържане на урина (енуреза). 

Най-опасното състояние, което възниква при хъркане, е синдромът на обструктивна сънна апнея (OSA). Това състояние се изразява в краткотрайни (от 1-2 до 10 и повече секунди) спирания на дишането по време на сън, след което се получава форсирано (усилено) вдишване“, предупреди специалистът.

Ето защо, казва тя, е важно да се идентифицира причината за хъркането и OSA възможно най-рано. Не трябва да се опитвате да се самолекувате, тъй като само лекар може да извърши необходимата диагностика и да предпише ефективна терапия.

„При установяване на хъркане при дете е необходима консултация с отоларинголог. Лекарят ще проведе преглед за оценка на състоянието на носната кухина и фаринкса, ще извърши фиброендоскопско изследване на назофаринкса и, ако е необходимо, ще предпише допълнителен преглед (компютърна томография на параназалните синуси, полисомнография, консултация с лекари от други специалности )”, каза отоларингологът.

В зависимост от причината за хъркането, лечението може да бъде консервативно, хирургично или комбинация от тези методи. 

При избора на тактика за хирургично лечение при деца основните операции са ендоскопска аденотомия и / или тонзилотомия. Тези интервенции се основават на подрязване на лимфоидна тъкан (фарингеални и палатинални тонзили), за да се намали обемът им и в резултат да се увеличи обемът на дихателните пътища. 

Операцията се извършва по план, под анестезия с предварителна предоперативна подготовка. 

„В заключение бих искал още веднъж да отбележа, че ако забележите хъркане при дете, не трябва да отлагате да се свържете с лекар. В крайна сметка, колкото по-рано се установи причината и се проведе лечение, толкова по-малък е рискът от усложнения“, заключава специалистът. / jenata.blitz.bg

Горещи

Коментирай