Когато хората решат да станат родители, често нямат представа с какви проблеми могат да се сблъскат и как да ги решат.
Начинът, по който се държите с децата си, пряко влияе върху тяхното емоционално развитие и поведение в зряла възраст.
Едва ли има родител, който да не иска детето му да бъде щастливо. Точно по тази причина изразходва много усилия и енергия, стараейки се наследникът му да получи най-доброто. И в същото време допуска фатални грешки.
Ето кои, по думите на психолозите, са най-честите грешки, които допуска всеки родител и как да ги избегнете:
Не му давате пример, а само наставления
За децата поведението на родителите е пример за подражание. Детето попива това, което вижда всеки ден. Ако има избор – да прави както родителите му казват, или да постъпва така, както тях, то ще избере втория вариант.
8 грешки, с които превръщате детето си в нарцис
Ако мама и татко си позволяват употребата на груби изрази, не трябва да се изненадвате, че и то ще използва ругатни в игрите и комуникацията.
Два вида събития се отлагат в паметта на един човек от ранна детска възраст: или такива, които са много ярки емоционално, или такива, които се повтарят често. Затова и си струва редовно да демонстрирате пред наследника си поведението, което очаквате от него.
Например, ако изисквате детето ви да подрежда вещите си, и вие ще трябва винаги да поддържате нещата в ред. Между другото, ако искате го да помолите да направи нещо, това трябва да звучи като молба, а не като заповед.
Критикувате другия родител
Дори да не сте в добри отношения с половинката си, си струва да се въздържате да говорите за нея в присъствието на рожбата си.
Детето често става заложник на родителски конфликти - това ще влоши психическото му състояние, ще разклати чувството му за сигурност и накрая то просто ще се уплаши. Заради това децата не могат да изберат една линия на поведение и да формират свои собствени морални принципи.
Съпрузите трябва да се споразумеят и какви методи на възпитание смятат за неприемливи и да се придържат към това правило.
Когато нямат единни изисквания към детето, това със сигурност ще се отрази на вътрешния му свят. Ако единият позволява, а другият се кара за това, детето няма как да формира ясни понятия за това кое е добро и лошо, кое е позволено и кое - не.
Най-сериозните грешки, с които всяка майка превръща бъдещето на детето си в кошмар
Това може да предизвика повишена тревожност и здравословни проблеми: страх, невроза депресия, защото детето непрекъснато се намира в несигурност и очакване – ще бъде ли наказано, или похвалено за конкретна постъпка. Или обратното - ще се научи да мами и да манипулира.
Карате се за оценки
Оценките са субективно нещо. Учителят може да реши да повиши резултата на едно дете и да намали резултата на друго. Непрофесионално, но много човешко.
Причините за една двойка първо трябва да се установят, преди да се произнесе "присъдата". Детето може да се е разсеяло по време на контролното, да не се е наспало добре преди това, да е било нервно или объркано заради другарчето си по чин. Следователно една двойка не казва нищо.
Трябва да опитате да обхванете цялата картина, да говорите с учителя, да погледнете по-отблизо как детето си прави домашните и дали наистина знае темата, по която се е провалило.
Вашата реакция може да е различна. Може да помогне на детето да поиска да поправи всичко и да покажете, че провали се случват на всеки и това не е причина да се отказва, а напротив - добър стимул да се стреми към по-добри резултати.
Или окончателно да убиете желанието му за учене и да смачкате самочувствието. Спомнете си какви сте били на неговата възраст и заемете неговата страна. Оценките се коригират много по-лесно от взаимоотношенията.
Правите всичко вместо него
Често родителите се оплакват: "Без моя помощ не може да си завърже обувките", "Слагам всички учебници в раницата му, как можа да забрави сборника по математика?" и т.н. Така детето става пасивно и разбира, че няма нужда да се напряга.
Не допускайте тези грешки със сина си, ще го прогоните от дома си!
Ако хлапето ви постоянно чупи или съсипва играчки, цапа дрехи, а вие отново купувате нови, поправяте ги или ги чистите, е време да спрете и да се замислите. Често родителите подценяват силите на детето си, че то може да се подготви за училище самостоятелно или да подреди добре нещата си.
Трябва да контролирате този процес, понякога да помагате, но не да правите всичко вместо него. По-добре е сега а отделите допълнителни 10 минути време и търпение, за да се научи да се справя само и да се радва на остатъка от живота си.
Сравнявате го с връстниците му
Под ръководството на сравняващи родители, от ранно детство в детето започва да се формира синдромът на губещия. То се затваря в себе си, започва да мисли, че така или иначе няма да успее, настройва се предварително за поражение и престава да вярва в собствените си сили и успех.
Освен това подобен подход често нарушава връзката родител-дете и доверието му в най-близките хора. А детето започва да си мисли, че ще бъде обичано, само ако стане като връстниците си.
Ако пък в едно семейство растат няколко деца, постоянното сравнение може да доведе до кавги, ревност и неразбирателство между тях в бъдеще. В такава ситуация е по-добре да похвалите децата за собствения им успех, като по този начин събудите желанието да станат по-добри и да постигат повече. /jenata.blitz.bg
Харесайте jenata.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!