Психолог разкрива кога да спрем да пишем домашните с децата

Да, искаме да помогнем на малчуганите с уроците след училище, но и това е до време

https://jenata.blitz.bg/mama-i-bebe/psiholog-razkriva-koga-da-sprem-da-pishem-domashnite-s-decata Jenata.blitz.bg
Психолог разкрива кога да спрем да пишем домашните с децата

Началото на учебната година бе скоро! Вече всички ученици, че и родителите им, си припомниха какво е да има безкрай сложни задачи за домашно.

Учени: Домашните по математика вредят на децата! Ето кога

Често пъти домашните работи се пишат съвестно от родители и деца. Нормално – повечето задачи са доста сложни.

Но замисляли ли сте се до кой клас трябва да помагате на учениците с домашните?

Е, отговорът, който даде семейният психолог д-р Дария Дугенцова, е повече от изненадващ. 

След като детето мине четвърти клас трябва да спрете да правите домашните му работи с него. Това категорично мнение изрази семейният психолог д-р Дария Дугенцова. 

Според нея вече няма нужда да седи до детето, защото то се е „научило да учи“.

„Щом детето е завършило 4 клас и се е научило да учи, тогава нашата задача е просто да извлечем плодовете от това му умение и няма нужда да седим до него. Най-важното е, че нашите уроци оказват силно влияние върху отношенията родител-дете. 

За съжаление много родители се фокусират върху оценките. Това се отразява зле на детето и се отразява зле на отношенията ви с него в бъдеще”, подчерта психологът.

Сензационно откритие за децата, оценките им и парите на семейството, в което растат

Тя добави, че в предучилищна възраст е необходимо да се помага на децата с творчески задачи, тъй като в този момент детето все още не умее да работи самостоятелно. В началното училище помощта на родителите все още е важна, но в по-малка степен. 

„По-добре е този процес да се раздели на етапи: детето може да започне да прави домашното само и да помоли родителите си за помощ, ако нещо не се получи“, казва д-р Дугенцова.

„С напредването на възрастта участието на родителите в процеса трябва да се намали; помощта трябва да се оказва само когато детето наистина не разбира нещо. Ако иска само внимание, трябва да направи нещо друго и да отложи уроците за по-късно“, отбеляза семейният психолог.

Ето от кого децата наследяват интелекта!

На този фон д-р Ксения Дементиева, която е медицински психолог, каза, че обикновено едно или три извънкласни занимания след училище са напълно достатъчни за едно дете. 

Според нея е важно родителите да не забравят, че освен домашните и извънкласните занимания на децата им трябва и време, в което да не са заети с нищо (може и малко да е това време, но трябва да го има). / jenata.blitz.bg

Горещи

Коментирай
1 Коментара
Kron
преди 1 седмица

Бъдете алфа мъжки на всяка възраст! Уникално нещо, което ще ви помогне да задоволите всяко момиче, вижте какво може:--- https://come.ac/manx

Откажи