Опитни градинари шокираха с това, което казаха. То е свързано с доматите и по-специално с „връхчетата“ им.
Повечето от хората, които сами си отглеждат домати в градината, след като оберат реколтата откъсват тревистата част от тях и я изхвърлят.
„Точно това е грубата грешка, за която говорим“, казват опитните градинари и допълват: „Тези връхчета могат да свършат куп чудеса, за които дори не сте подозирали“.
„Доматените върхове могат да се използват като компонент на течен тор. Те се смесват в равни пропорции с други растителни остатъци, зелената маса се поставя в контейнер (около две трети от обема) и се напълва с вода.
Запарката се приготвя в рамките на 10 дни. За да поливате растенията, е необходимо полученият концентрат да се разреди с чиста вода в съотношение 1:10. Този тор е подходящ за кореново подхранване“, споделят опитните градинари.
Те също така споделиха, че инфузията или отвара от доматени върхове е добър инсектицид - продуктът е ефективен срещу листни въшки, гъсеници, молци, колорадски бръмбари и други вредители и е подходящ както за градински, така и за стайни растения.
Върховете се накисват във вода и след това се варят около два часа. Готовата отвара се разрежда с вода в съотношение 1:4 и се използва за пръскане на растенията.
„Друг начин да се възползвате от върховете на доматите е да направите мулч* от тях“, казват градинарите.
Какво е мулч и мулчиране?
Мулчирането е процес, при който се извършва покриване на почвата около растенията с различни материали, регулиращи водните и въздушните режими в повърхностния слой на почвата. При мулчирането постигаме по-здрави растения в градината, с доста по-малко или липса на плевели и по-сухоустойчиви от другите градини.
„Изсушете върховете, нарежете ги и ги разпръснете по лехите или по стволовете на дърветата и храстите. Това ще помогне да се забави растежа на плевелите и да се запази влагата; освен това, докато върховете изгниват, те ще обогатят почвата с хранителни вещества.
Доматените върхове също могат да се поставят в компост. Единственото условие е растителните остатъци да не бъдат засегнати от болести (например късна болест). Болните растения трябва да бъдат отстранени от мястото“, казват граинарите.
Доматените върхове също могат да бъдат полезни в борбата с гризачите. Смята се, че мишките наистина не харесват миризмата на върховете на доматите.
Изненадващо, дори в селска тоалетна не можете без върховете на доматите - върховете абсорбират амоняк и помагат за неутрализиране на специфичната миризма, която се образува в помийната яма. / jenata.blitz.bg