Никулден дойде. Всички знаем, че това е голям празник, пълен с куп обичаи, повери[, обреди и традиции.
Никулден е! Традициите повеляват на трапезата освен шаран да има и...
Една от най-известните е на масата във всеки дом да се сервира риба. По традиция на празника се събира цялото семейство на трапезата, а тя не се вдига през целия ден.
На масата трябва да се приготви шаран, но пък това е риба, която е по-взискателна към домакините. В следващите редове ще ви разкрием как да направите шаран, който се топи в устата.
Приготвили сме ви няколко рецепти, а вие сами може да изберете коя ви допада най-много.
Шаран по бабина традиция:
Продукти:
1 шаран /около 1,500 кг./
пресен кромид лук 1 връзка,
червени домати 300 гр.
орехи - 100 гр.
пресни гъби 100 гр.
бяло вино 100 мл.
масло 125 мл.
черен пипер, магданоз, сол на вкус
Шаранът се почиства и се измива, посолява се и се поръсва с част от сушения пипер. Ситно нарязаните лук и губи се задушават в част от мазнината, след което към тях се прибавят доматите, нарязаните ситно, смлените орехови ядки, ситно наразян магданоз и останалият черен пипер, виното и сол на вкус.
Шаранът се пълни със сместа и се зашива. Поставя се в намазана с масло тавичка и се покрива с кръгчета от останалите домати. Всичко се полива с разтопеното масло и 1/2 чаша вода и се пече на умерена фурна.
Никулденски шаран
Продукти:
1,500 кг. шаран
100 гр. разтопено масло
50 гр. ориз
300 гр. лук
сол и пипер на вкус
Ситно нарязвате лука и го задушавате в мазнина и малко вода, докато омекне. Към него прибавiте ориза и сместа се задушава за 5-6 минути.
Полученото се разбърква с червен пипер, залива се с топла вода, посолява се и се изсипва в тавичка.
В средата се слага предварително изчистеният, измит и посолен шаран. Ястието се пече на умерена фурна.
Никулденски рибник
Рибникът - шаран в тесто, се счита за традиционното ястие на този празник. Обикновено се приготвя пълнен с лук, домати, орехи и стафиди. Рецептата изисква малко повече време за приготвяне, затова тичайте към магазина още отсега и пригответе престилката и тавата.
1 голям шаран
1 ч. ч. орехи
4 с. л. зехтин
1 глава лук, нарязана на ситно
1 връзка магданоз
2 кисели краставички, нарязани на ситно
1 ч. л. доматено пюре
сол и пипер на вкус
за кората:
500 г брашно
1 ч. л. сол
250 мл вода
100 г топено масло или мас
1 жълтък за намазване
1.Рибата се почиства добре от люспите и от вътрешностите, посолява се отвън и отвътре и се оставя в хладилника.
2.Кората се приготвя, като се омесва средно меко тесто от брашното, солта и вода. Оставя се да почине 20 мин.
3.През това време в загретия зехтин се запържва лукът, прибавят се орехите, киселите краставички и доматеното пюре. Сместа се подправя със сол и пипер на вкус. Прибавя се магданозът.
4.С приготвената плънка се пълни шаранът и се зашива с бял памучен конец. Рибата се подсушава добре.
5.Тестото се разделя на 6 топки. Едната топка се оставя за украса, а останалите се разточват на питки с диаметър 30 см и се намазват с масло. Питките се слагат една върху друга и се разточват на кора с дебелина половин сантиметър.
6.Шаранът се подсушава добре и се увива в кората, отделно тестото се разточва и се изрязват люспи, уста и очи. Кората се намазва с жълтъка и рибникът се пече в намазана с масло тавичка на 180° С - 40-50 мин. Ако кората се зачерви бързо, се покрива с фолио или хартия.
Традиция е и да се сложат най-големите люспи от шарана в портфейла - за да носи пари през цялата година. Костите пък не изхвърляме, а закопаваме в земята или пускаме в течащи води - за да се умножи семейството и да има благополучие. Някога майките използвали костта от главата на шарана (която прилича на кръст) като амулетче, което пришивали в дрехите на малките деца, за да ги пази от болести./ jenata.blitz.bg
Харесайте jenata.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!