Православната църква почита днес паметта на Свети Николай Мирликийски Чудотворец. Празникът е наричан от народа Никулден.
Свети Николай е един от най-почитаните християнски светци. Покровител е на моряците и рибарите, морските специалисти (капитани, инженери, докери, боцмани и др.), банките и банкерите.
Николай Мирликийски е роден през 3-ти век в Патара, днешна Мала Азия. След праведен монашески живот е избран за архиепископ на град Мир, Ликийска област. Умира през 342 г. Мощите на светеца днес се пазят в италианския град Бари.
През целия си живот Свети Николай помага на страдащите, защитавал невинните, укрепва слабите със словото на истината и вярата.
Според народните вярвания светецът причинява бурите и ураганите в морето, и затова на Никулден всички гемии спират да се движат.
Подрежда се празнична трапеза.
На нея задължително се поднася специално ястие – рибник, приготвено от прясна риба, най-често шаран, като курбан за преживяно нещастие, избегната беда или просто за здраве и благополучие на къщата.
Култът към Свети Николай – като покровител на моряците и рибарите, прониква рано в българските земи.
Всяка домакиня трябва да направи шарана по този начин за Никулден! Стара традиция гласи, че...
В народните вярвания светецът плава на златен кораб, който винаги пристига там, където имат нужда от чудотворната му десница.
На него Бог е отредил силата да усмирява бурите и морските стихии, и да спасява изпадналите в беда сиромаси.
На Никулден завършва и сезонът на есенния риболов, който се отбелязва с угощение и почерпка от рибарите и търговците на риба. На този ден става разделянето между рибарите на спечеленото през сезона. Поверието гласи, че когато се прави нова лодка, в нея трябва да се вгради икона на Свети Николай.
Никулденски шаран върху възглавничка от картофки
Вярва се, че тя пази лодката от бурите и ветровете. С иконата на светеца жените на рибарите излизали при морска буря на брега и я потапяли до три пъти във водата, като заклинание да се върнат мъжете им живи и здрави.
В България празникът се отбелязва и като имен ден на хората, чиито имена са производни или близки до името Николай –Коло, Кольо, Колчо, Нена, Ненко, Нено, Ненчо, Нико, Никоела, Никол, Никола, Николай, Николет, Николета, Николина, Нина, Нино, Ника, Нико, Никола, Никулина.
На празника, за да уважат именника в дома му, идват близки, приятели и познати, които не е задължително да са били поканени предварително.
Ето и пет невероятни рецепти за шаран, който може да поднесете на днешната празнична трапеза:
Никулденски рибник
Рибникът - шаран в тесто, се счита за традиционното ястие на този празник. Обикновено се приготвя пълнен с лук, домати, орехи и стафиди. Рецептата изисква малко повече време за приготвяне, затова тичайте към магазина още отсега и пригответе престилката и тавата.
Необходими продукти за 6 порции:
1 голям шаран
1 ч. ч. орехи
4 с. л. зехтин
1 глава лук, нарязана на ситно
1 връзка магданоз
2 кисели краставички, нарязани на ситно
1 ч. л. доматено пюре
сол и пипер на вкус
за кората:
500 г брашно
1 ч. л. сол
250 мл вода
100 г топено масло или мас
1 жълтък за намазване
Начин на приготвяне:
1.Рибата се почиства добре от люспите и от вътрешностите, посолява се отвън и отвътре и се оставя в хладилника.
2.Кората се приготвя, като се омесва средно меко тесто от брашното, солта и вода. Оставя се да почине 20 мин.
3.През това време в загретия зехтин се запържва лукът, прибавят се орехите, киселите краставички и доматеното пюре. Сместа се подправя със сол и пипер на вкус. Прибавя се магданозът.
4.С приготвената плънка се пълни шаранът и се зашива с бял памучен конец. Рибата се подсушава добре.
5.Тестото се разделя на 6 топки. Едната топка се оставя за украса, а останалите се разточват на питки с диаметър 30 см и се намазват с масло. Питките се слагат една върху друга и се разточват на кора с дебелина половин сантиметър.
6.Шаранът се подсушава добре и се увива в кората, отделно тестото се разточва и се изрязват люспи, уста и очи. Кората се намазва с жълтъка и рибникът се пече в намазана с масло тавичка на 180° С - 40-50 мин. Ако кората се зачерви бързо, се покрива с фолио или хартия.
Пълнен шаран
На Никулден в жертва се принася риба, най-често - шаран. Доверете се на нашия пълнен шаран по оригинална рецепта от видинския край. И не забравяйте - за да бъде пълна къщата ви с пари, шаранът, който приготвяте днес, трябва да е с люспи.
Необходими продукти за 4 порции:
1шаран, около 1,5 кг
2 глави лук, нарязани на филийки
4 с. л. олио
4 домата
1 морков, нарязан на ситно
1 ч. ч. счукани орехи
2 с. л. нарязан на ситно копър
2 с. л. гъсто кисело мляко
черен пипер на вкус
2 с. л. олио за заливане
Начин на приготвяне:
1. Рибата се почиства, измива се и се поръсва с черен пипер. Леко се посолява.
2. Лукът и морковът се запържват в олиото, прибавят се нарязаните на кубчета и отцедени домати. Добавят се едро счуканите орехи, копърът, сол и черен пипер на вкус и киселото мляко. С получената смес се напълва рибата и се зашива с бял памучен конец. Остатъкът от плънката се слага в тавата.
3. Шаранът се залива със сгорещеното олио и се слага да се запече 40 мин. на 190° С. Сервира се с прясна салата.
Шаран с орехи върху кисело зеле
Вероятно пълнената риба се е появила в българската кухня заради влиянието на еврейската кулинарна култура, но сега вкусните блюда са едва ли не задължителни за празници като Благовещение и Никулден.
Необходими продукти за 4 - 6 порции:
1почистен шаран
2 стръка праз, нарязан на ситно
2 с. л.олио
1 ч. ч.орехови ядки, счукани
1 с. л.стафиди
1 филия сух хляб без кората
2 с. л.нарязан на ситно магданоз
1 кг кисело зеле, фино нарязано
200 мл бяло вино
2 с. л.олио за намазване на рибата
сол и черен пипер на вкус
Начин на приготвяне:
1.Шаранът се измива добре и ако хрилете му не са махнати, се отстраняват.
2.Празът се задушава в олиото с 1 с. л. вода. Когато остане на мазнина, се слагат орехите и стафидите. Добавя се хлябът, нарязан на малки кубчета. Всичко се подправя със сол, пипер и магданоза.
3.Шаранът се напълва с получената плънка. Зелето се слага в тавичка и се залива с виното. Върху него се слага рибата, намазва се с олиото и се слага да се пече във фурна, загрята на 200° С за около 40-50 мин.
Шаран с кисело зеле, праз и гъби
Пърженият шаран е класическа българска благинка, която намира вкусно партньорство с дъхавото кисело зеле, контрастиращо на фона на, да си признаем, мазничката риба.
Необходими продукти за 4 порции:
1шаран около 1 кг
½ ч. ч.брашно
100 мл олио за пържене
200 г заквасена сметана
2 с. л.олио за зелето
2 стръка праз, ситно нарязани
1сушена червена чушка, ситно нарязана
250 г печурки, нарязани на филийки
1 ч. ч.орехи, едро нарязани и леко запечни
1 кг кисело зеле, тънко нарязано
сол и пипер на вкус
Начин на приготвяне:
1.Шаранът се филетира и се нарязва на парчета. Всяко парче се топва в брашното и се изпържва леко в сгорещеното олио. Слага се да се отцеди върху кухненска хартия.
2.Сметаната се разбърква със солта и пипера и всяко парче се намазва от всички страни с нея.
3.Загрява се олиото за зелето и в него се слага първо празът, разбърква се 3-4 мин. и се добавят гъбите. Щом се изпари отделената течност, се прибавят орехите и чушката. Слага се зелето, разбърква се и се оставя да се задуши под капак 10 мин.
4.Зелето се сипва в тавичка и отгоре се подрежда рибата. Всичко се запича на 180˚ С за 20 - 30 мин.
Пълнен шаран върху кисело зеле
Обикновено хората харесват или само морска, или само сладководна риба. Тази рецепта пък обединява и двата вкуса и това без съмнение е за добро.
Необходими продукти за 4 порции:
1шаран, около 1 кг
300 г филе от треска или тилапия
1белтък
200 г заквасена сметана
100 г сварени скариди, по желание
500 г обелени картофи, едро нарязани
50 г масло
2 с. л.магданоз, ситно нарязан
500 г кисело зеле, ситно нарязано
200 мл бяло вино
сол и шарен пипер на вкус
Начин на приготвяне:
1.Филето от треска се сварява на пара и се пресова с вилица. Когато изстине, се пасира с белтъка и се прибавя малко по малко сметаната. Подправя се със сол и пипер на вкус, разбърква се със скаридите и се слага в хладилник за 30 мин.
2.Картофите се слагат в подсолена вряща вода за 10 мин. и се отцеждат. Още горещи се объркват с лъжица масло и магданоза.
3.Почистената риба се подсушава и се поръсва със сол и пипер. Напълва се рибният пастет. В продълговата тавичка се разпределя зелето, върху него - рибата. Шаранът се намазва с масло. Около него се слагат картофите. Рибата се залива с виното и всичко се слага да се пече във фурната за 40 - 50 мин., докато се зачерви.
Екипът на jenata.blitz.bg пожелава приятно изкарване на този голям християнски празник! / jenata.blitz.bg
Харесайте jenata.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!
*Използвани са рецепти от menumag.bg