Млякото може и да е опасно, ето защо

Внимавайте какво количество на ден пиете, предупреди терапевтът и ендокринологът д-р Елена Киселева

https://jenata.blitz.bg/zdrave/mlyakoto-moze-i-da-e-opasno-eto-zashho Jenata.blitz.bg
Млякото може и да е опасно, ето защо

Все повече лекари и диетолози започват да лансират тезата, че прясното мляко никак не било полезно за консумиране. Разбира се за децата то е изключително важно, но май не така стаят нещата при възрастните, които пиян бялата течност.

Има много проучвания, които казват, че излишъкът от мляко в диетата на възрастните може да бъде вреден. И така, колко мляко можете да пиете без риск? Отговорът дойде от терапевтът и ендокринологът д-р Елена Киселева.

„Сега се появяват все повече публикации за различни научни изследвания, доказващи не особено големите ползи от млякото, особено за възрастен организъм. Неслучайно консумацията на мляко в Европа наскоро е намаляла с 30% и продължава да намалява“, казва Елена Киселева. .

Защо млякото е идеалната храна за деца
Млякото е идеален продукт за бързия растеж и развитие на малките, независимо дали е кърма или животинско мляко. Съдържа голямо количество протеини, аминокиселини, мазнини и хормони, които стимулират този процес, като естроген, инсулиноподобен растежен фактор, който след това се превръща в соматостатин, хормон на растежа.

Но всичко това се съдържа в естественото мляко, без да се взема предвид добавянето на хормони при отглеждане на крави.

Как млякото „работи“ в тялото на възрастен
„Що се отнася до консумацията на мляко от възрастни, доказано е, че то повишава риска от растеж на ракови тумори (ендометриум, простата). Въпреки това, ако се придържате към дневната норма - това е две чаши на ден, тогава рисковете могат да се считат за минимални“, казва д-р Киселева

Какви рискове възникват при прекомерната консумация на мляко:
Хормонът на растежа също така стимулира растежа на мускулния слой на съдовата стена, което води до неговото увеличаване и повишаване на кръвното налягане.

Животинските мазнини, съдържащи се в млякото, повишават нивото на „лошите“ липиди в кръвта, което води до прогресиране на атеросклероза и сърдечно-съдови заболявания, множествена склероза, деменция.

Повишените нива на естрогени повишават съдържанието на пролактин, което води до гинекомастия (уголемяване на млечните жлези при мъжете, появата на жлезиста тъкан в тях) и рак на гърдата.

Излишъкът от естроген също води до намаляване на производството на тестостерон, хормонът, отговорен за продължителността на живота и активността.

Аминокиселината левцин, съдържаща се в млякото, също стимулира активното възпроизводство и растеж на клетките, което също допринася за растежа на тумори в зряла възраст.

Много хора пият мляко за укрепване на костната тъкан, тъй като съдържа много калций. Но без необходимото количество фосфор, магнезий, витамини D и K2, калцият няма да отиде за укрепване на костите, а ще се утаи в кръвоносните съдове, което ще доведе до тяхното калциране. 

Това повишава кръвното налягане и води до хронична съдова недостатъчност, до стеноза и тромбоза, което може да причини остър миокарден инфаркт и инсулт. В същото време се засягат и други органи.

Лактозата е захарта, намираща се в млякото. При консумацията на много мляко, както и при консумацията на всяка захар, производството на инсулин се стимулира, което води до инсулинова резистентност и наддаване на тегло. 

Лактозата се разгражда от ензима лактаза, който престава да се произвежда при възрастни, до глюкоза и галактоза. А галактозата допринася за появата на катаракта, остеохондроза, остеопороза.

Галактозата се комбинира с добрия холестерол, за да го превърне в лош холестерол. Така че все още не е ясно какво човек получава повече, когато пие мляко - ползите от калция или вредата от галактозата.

Ако човек има дефицит на този ензим (дефицит на лактаза), тогава неразградената лактоза навлиза в червата и вече се проявява непоносимост към лактоза.

Чревните бактерии, които консумират повишено количество от тази захар, произвеждат голямо количество водород, метан, причинявайки метеоризъм, дискомфорт в корема, нарушено изпражнение, понякога дори гадене, повръщане. Но е важно да се разбере, че това е дозозависим ефект.

Следващите вредни съединения в млякото са глобулините и казеинът. Това са протеини, които се усвояват много дълго време. И често този процес никога не достига своя логичен завършек, тоест превръщането на протеина в аминокиселини, и те се абсорбират точно като протеините, увреждайки чревния епител, което води до развитие на хронично възпаление в червата, развитие на алергични реакции и онкологични процеси, както и забавяне на водата в тялото, възпаление на ставите.

Така че, изобщо не пийте мляко!
„Тук няма обща конкретна препоръка. Общоприето е обаче, че две чаши мляко или течни ферментирали млечни продукти на ден са напълно достатъчни – нито много, нито малко“, казва д-р Киселева. 
„Трябва да се помни, че млечните продукти са основният източник на калций, който ви трябва от 800 до 1200 mg на ден в зависимост от възрастта.

За да направите това, трябва да изпиете 1-2 чаши мляко или млечни продукти (което е по-добре) всеки ден и яжте парче сирене – то също съдържа и калций.

Освен това има доказателства, че калцият се усвоява по-добре от обезмаслените храни, а за правилното му усвояване са необходими други витамини и микроелементи, т.н. храненето трябва да бъде възможно най-разнообразно“, уточни лекарката.

Растителното мляко е добра алтернатива
За тези, които не могат да приемат краве мляко по една или друга причина, то знайте, че то отлично може да бъде заменено с растително мляко. Но трябва да разберете, че всеки вид растителен продукт съдържа свой собствен набор от хранителни вещества.

Най-разнообразно и полезно по състав е соевото мляко, но това не изключва използването на растително мляко от други продукти, те имат своите предимства. / jenata.blitz.bg

Харесайте jenata.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!

Горещи

Коментирай