7 продукта, които може да купувате в промишлени количества

7 продукта, които може да купувате в промишлени количества

Не се колебайте, а бързо го слагайте в кошницата, особено при инфлацията, на която сме свидетели в последно време

Любимият ви продукт е пуснат на атрактивна цена, но не сте сигурни, че ще успеете да го изядете, преди срокът му на годност да изтече?

Не се колебайте, а бързо го слагайте в кошницата, защото има продукти, които винаги си струва да купувате в големи количества. Особено при инфлацията, на която сме свидетели в последно време. 

При постоянното покачване на цените често възниква изкушението да се възползвате от някоя разпродажба и друга текуща оферта и да се запасите с любимите си продукти, преди да са скочили още повече.

Трябва обаче да се избягвате безразсъдни действия! На първо място си струва да запомните, че някои продукти като зеленчуци, плодове, билки, кафе и подправки просто не са подходящи за пазаруване в големи количества. 

10 храни, които можете да хапвате смело дори срокът им на годност да е изтекъл

Купуването на други обаче е изключително добра идея. Диетолозите отдавна са предоставили експертното си мнение по този въпрос, казвайки кои продукти могат и понякога трябва да се купуват на едро.

Бобови култури 

Според Лиза Московиц, диетолог, главен изпълнителен директор на NY Nutrition Group и автор на куп книги за здравословно хранене, ползите от наличието на голямо количество зрял боб или леща под ръка могат да бъдат утроени.

На първо място, сушените продукти имат много по-дълъг срок на годност от варените или пресни храни. Бобът и лещата са изключително универсални и се използват в много ястия. И не на последно място, отбелязва Московиц, бобовите растения са чудесен източник на растителни протеини и други основни хранителни вещества.

"Купуването на боб на едро означава, че винаги имате протеин под ръка, както и надежден източник на фибри, желязо, магнезий и калий, готови за готвене, когато имате нужда", казва Лиза. 

Паста и ориз

Сухите храни имат наистина дълъг срок на годност. Подобно на сушените бобови култури, пастата и оризът могат да се съхраняват дълго време. Дори може спокойно да добавите още година-две към срока на годност.

Замразени зеленчуци и плодове

Изсъхнал спанак, потъмняло авокадо, покълнали картофи - тъжна гледка. Много домакини редовно се сблъскват с това, взимайки необмислено решение да купят пресни продукти на едро.

С този малък трик ще удължите живота на плодовете и зеленчуците в хладилника си

Ако и вие сте фен на изобилието в къщата, замразените зеленчуци и плодове са вашето спасение.

"Те се замразяват в пика в зрелостта си, за да се заключат всички хранителни вещества. Пълненето на фризера със замразена храна е лесен начин да включите плодове и зеленчуци в ежедневното меню на цялото семейство", казва консултантът по хранене Ейми Гудсън.

Може да ги съхранявате безопасно във фризера до шест месеца, което е истински бонус в сравнение със срока на годност на повечето пресни храни на растителна основа, който е само около седмица.

Замразени птици и риба

Рибата и домашните птици са отлични източници на протеини. Може да добавите голям брой от тези храни към списъка си за пазаруване, но се уверете, че наистина първоначалният им вид е бил замразен.

Московиц отбелязва, че докато прясната риба и пилешкото са по-скъпи и се развалят по-бързо, "купуването на големи количества замразен протеин може да ви помогне да спестите пари, да предотвратите развалянето и да улесните задоволяването на вашите нужди от протеин през целия ден".

Може бързо да хвърлите замразените пилешки гърди или риба директно във фурната, без да ги размразявате. Готвенето може и да отнеме малко повече от обикновено, но пък това е чудесен резервен вариант, ако сте забравили да извадите месото от фризера навреме.

Твърди сирена 

Твърдите сирена като пармезан например могат да се съхраняват в хладилник най-малко шест месеца. Проверете срока на годност на опаковката и не забравяйте, че цялото парче се съхранява по-дълго от нарязаните парчета.

Тези продукти нямат място в хладилника, но всички упорито ги прибираме там

Много други разновидности също могат да се съхраняват в хладилник за 3-4 месеца, така че е напълно възможно да се запасите с няколко опаковки предварително.

Ако осъзнавате че няма да имате време да изядете цялото количество преди срокът на годност да изтече, може да го приберете във фризера и по-късно да го използвате при приготвянето на различни ястия.

Сол, сода, захар

Не си струва да купувате подправки в промишлени количества, но сол, сода, захар и други подобни сухи съставки не съдържат влага и следователно не променят свойствата си, като се съхраняват още 1-2 месеца след изтичане на срока на годност.

Напоследък цените на такива продукти се променят често, така че не се колебайте да купувате!

Чиа

Семената от чиа са малки, но наситени с всичко най-полезно. Те са пълни с хранителни вещества като омега-3, фибри и протеини и помагат за понижаване на нивата на кръвната захар и холестерола, поддържат здравето на храносмилането и сърцето. Точно затова чиата бързо се превърна в популярна добавка към смутита, кисело мляко, зърнени храни, хляб и мъфини.

Тя обаче си има един недостатък - доста е скъпа. И когато я намерите атрактивна цена, е добре да се запасите както трябва.

Не се притеснявайте изобщо - продуктът ще остане в добро състояние до една година. Срокът на годност може да бъде удължен, ако съхранявате семената в херметически затворен съд в хладилника. /jenata.blitz.bg

Харесайте jenata.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки

Коментирай

къню

къню 05.03.2023 19:39

да не забравите / ч, хайвер . съонга ципура / лобита лобита / ФИЛИЧ С МАС/ КАТ НЯКОЙ ХОРА

Бай Ху

Бай Ху 06.03.2023 10:39

Я съм заредил БОБ за две години напред, мислим да станем и енергийно независим, като култивирам пръдните, които за две години ще стават все по съдържателни.

Тити

Тити 07.03.2023 15:32

По списък за военно време(да има поне за година)

Бай ви ганя

Бай ви ганя 08.03.2023 0:37

И грах и грах също, газовете са много ароматни.