Дори не подозирате за тях: Това са най-мръсните неща в кухнята

Може да си мислите, че всичко искри от чистота, но въпреки всичките ви усилия, микробите все още могат да се разпространяват

https://jenata.blitz.bg/dom-i-semeystvo/dori-ne-podozirate-za-tyah-tova-sa-nay-mrasnite-neshta-v-kuhnyata Jenata.blitz.bg
Дори не подозирате за тях: Това са най-мръсните неща в кухнята

Почистихте ли добре кухнята си днес? Избърсахте ли внимателно всички повърхности? Измихте ли старателно мивката?

Може да си мислите, че всичко искри от чистота, но въпреки всичките ви усилия, микробите все още могат да се разпространяват.

Скорошно проучване на Националната санитарна фондация е установило, че 32% от кухненските плотове са замърсени с колиформи - бактерии, открити в човешки и животински отпадъци. Това може да доведе до заболявания и инфекции, включително хранително отравяне.

Всяка домакиня трябва да знае този трик за почистване на пералнята

И това съвсем не е единствената бактерия, която дебне там, където приготвяте обяда си! Експертите на Express разкриха седемте най-мръсни части в кухнята и посочиха как да почиствате всяка част от оборудването, за да намалите нивата на бактерии и риска от заболявания.

По думите на личния лекар д-р Чун Тан, бактериите се натрупват по различни предмети като бъркалки, отварачки за консерви и рендета.

"По тях се натрупат микроби, което може да доведе до стомашно-чревни проблеми. Затова те трябва да се избърсват с хартиени кърпи и четки, дори по тях да няма видими остатъци от храна, след което да се изплакнат с препарати и да се подсушат, без да се забърсват с кухненски кърпи", допълва лекарят.

Само мърла и лоша домакиня правят тези 7 грешки при чистене

Микробите могат да се натрупват и по приборите за хранене със сложни шарки. Специалистът препоръчва да се ползват ножове и вилици с прост дизайн, направени от едно парче стомана.

Лекарят подчертава, че когато почиствате приборите за хранене, не трябва да разчитате само на миене на ръка или съдомиялна машина. Редовно трябва да се извършва по-щателно почистване, казва той.

Блендерите и фритюрниците също изискват внимателни грижи, допълва специалистът по семейна медицина Емилия Пасия.

"Веднага след употреба напълнете блендера наполовина с топла вода и добавете капка препарат. Пуснете го на ниска скорост за 30-60 секунди, за да отстраните частиците храна. След това разглобете напълно уреда и измийте на ръка всяка част в гореща сапунена вода", съветва тя.

Топ средство, с което сушилникът за съдове ще блесне като нов

Фритюрникът трябва да се мие след всяка употреба, веднага щом изстине, препоръчва още лекарката. Това трябва да се направи с гореща сапунена вода и кърпа. 

Специалистката обръща внимание и на факта, че солниците и чашите също изискват специални грижи, тъй като с тях боравят голям брой хора.

Солниците трябва да се бършат с антибактериални кърпички, а чашите да се мият обилно със сапунена вода, особено след кафе и мляко. /jenata.blitz.bg

 

Горещи

Коментирай