Нищо не се асоциира по-добре с лятото от един резен сладка, сочна и студена диня. За съжаление, да откриеш перфектно узрелия плод на пазара или в магазина се оказва не толкова лесна задача.
Изборът на правилната диня обаче си заслужава усилието - както заради вкуса, така и заради хранителното й съдържание, пише Health.
По думите на диетолога и експерт по хранене Миа Син, динята е около 92% вода, което я прави хидратиращ плод.
"Тя също така осигурява ключови хранителни вещества, включително калий и витамин С. Калият помага за поддържане на нормално кръвно налягане, позволява на мускулите да се съкращават и помага на нервите да функционират.
Витамин С е важен за имунитета и здравето на кожата", казва експертът.
Динята също така съдържа ликопен - естествено съединение, което й придава характерния розово-червен цвят и е полезен за здравето на сърцето, казва колежката й Кимбърли Роуз-Франсис.
"Ето един интересен факт: динята съдържа средно около 40% повече ликопен от суровите домати", отбелязва специалистката.
Ако търсите сладка и вкусна диня, с която да се поглезите в жегите, е добре да се възползвате от полезните съвети на експертите, с чиято помощ гарантирано ще се приберете вкъщи с перфектния плод.
Огледайте формата
Когато купувате диня, гледайте да е със симетрична форма. Необичайните форми могат да повлияят на текстурата и вкуса й.
Може да натиснете кората, за да сте сигурни, че е твърда. Меката кора може да означава, че динята е презряла или започва да гние.
Ако все още има стъбло, то трябва да е сухо и леко кафяво. Зелените стъбла означават, че динята е обрана твърде рано и може да няма вкус и сладост.
Вижте цвета
На динята са й нужни само 90 дни, за да израсне и да бъде сладка. Външната й страна трябва да е матова. Това показва, че динята е узряла. Ако блести, значи е обрана доста по-рано.
Освен това, ако динята има еднакъв цвят, пулпата трябва да е еднаква по зрялост и вкус.
Имайте предвид, че дините не продължават да зреят след прибиране на реколтата. Това означава, че тя няма да стане по-сладка, ако я държите няколко дни, преди да я изядете.
Проверете за ленти
Огледайте добре ивиците по вашата диня. Тези следи обикновено са добри индикатори, че сте намерили много сладка диня.
Не забравяйте да я проверите от всички страни.
Големите ивици или "захарни петна" означават, че динята е много сладка. Мрежата може да не е много привлекателна, но тези кафяви жилки или петна са резултат от опрашването, така че колкото повече мрежички видите, толкова повече пъти пчелата е опрашвала динята и толкова по-сладък е плодът.
Търсете жълт "корем"
Жълтият "корем" на динята, известен още като полско петно, показва къде е лежала на земята, докато расте, и е индикатор за зрялост.
Голямото жълто полево петно, от едната страна, означава, че динята е зряла по-дълго време. По-малкото или бяло петно означава, че може и да не е толкова узряла.
Ако петното е твърде оранжево, това може да означава, че динята е презряла, затова търсете хубав масленожълт цвят.
Докоснете я
Почукайте с пръст по динята. Зрялата диня ще издаде дълбок звук, докато презрялата може да има по-тъп или плосък звук.
Диня, която кънти на кухо, може да е загубила част от водата си. Тъй като те са предимно вода, пулпата може да има по-скоро сух или зърнест вкус, отколкото сладък и освежаващ.
Ако почукването ви произвежда по-висок звук, това може да означава, че кората е твърде дебела и плодът е недостатъчно узрял.
Надраскайте я леко
За да определите зрелостта на динята, може леко да надраскате повърхността на кората. Ако външният слой се плъзга лесно назад и отдолу се покаже зелено-бял цвят, динята е узряла. Неузрялата ще има по-тъмна линия.
Вземете я в ръце
Когато вземете в ръце диня от пазара, щанда или магазина, трябва да я почувствате по-тежка, отколкото изглежда. Изненадващо тежката диня означава, че има повече вода и най-вероятно сладка пулпа.
Най-добрата диня вероятно е най-тежката, защото има най-много вода и е сочна.
Избягвайте натъртените дини
Тъй като кората, семената и пулпата са годни за консумация, дините имат много ползи за здравето, стига да не са наранени или да не са започнали да се развалят. Затова избягвайте тези, които имат драскотини, порязвания, натъртвания или меки петна.
Също така избягвайте дини с неравномерни неравности или бучки. Вашата диня не трябва да е идеална, но трябва да е без никакви повреди! /jenata.blitz.bg