Великденските пости са един от най-важните периоди в православната религия, който предхожда големия християнски празник Великден. През 2024 г. Великият пост започва на 18 март и продължава до 5 май.
Мекиците на баба Славка, които не попиват и грам олио, а остават меки като памук
През този период вярващите са призовани към смирение, пост и молитва, за да очистят душите си и да се подготвят за празника Възкресение Господне.
Великият пост е време, когато вярващите се отказват от месни продукти, алкохол и други изкушения, за да се подчинят на духовно обновление и самообладание. Важни компоненти на този период са посещението на църква, четенето на духовна литература, изповедта и причастието.
Великият пост е период на подготовка за най-важния християнски празник - Великден. Продължава 40 дни и напомня за изпитанията, които е преживял Исус Христос преди разпъването и възкресението си.
По време на постите вярващите се придържат към специални практики и се отказват от много видове храна и забавления, за да укрепят духовния си живот и да се подготвят за Великден.
Вечна вкусотия: Пионерски мекици от наш’та кухня
Великденски пост - какво не се яде
Постните дни включват въздържание от месо, млечни продукти и яйца, както и алкохол, тютюн. Забранени са всякакви животински продукти, а олио и други растителни мазнини са забранени само в първата и последната седмица от поста.
Великденски пости - какво може да ядем
Седмица преди началото на поста се преустановява консумацията на месо. Последният ден, в който то може да се консумира, е на Месни Заговезни на 10 март 2024. Последният ден, в който може да се ядат животински продукти, с изключение на месо, е Сирната неделя на 17 март. Тогава се яде риба, баница, ориз, халва, печено сирене, яйца, мляко.
Много вярващи решават да постят всяка сряда и петък - дните от седмицата, които отбелязват разпятието и смъртта на Исус Христос. По време на Великия пост вярващите се молят, въздържат се от посещения на места за забавление и се занимават с дела на милосърдие.
По време на Великденските пости се консумират предимно пресни и сушени плодове, зеленчуци (пресни и мариновани), бобови храни, жито, ядки, семена, каши, чай, черен хляб.
Най-строг е постът в първата и последната седмица. В първия понеделник, както и в деня на Разпети петък, се изключва всякаква храна.
Всеки вторник и четвъртък е разрешена консумацията на гореща храна, но тя трябва да е без мазнина. В първия петък се консумира само жито, може да е овкусено с мед.
В дните събота и неделя е разрешена консумацията на растителна мазнина. Риба се разрешава в два от дните по време на постите Цветница и Благовещение. На Разпети Петък не се яде и не се пие нищо, дори и вода.
След края на постите, в неделя, се празнува Великден. Това е най-радостният празник за християните, тъй като празнува възкресението на Исус Христос от мъртвите и победата над греха и смъртта.
Вярващите празнуват Великден с празнични служби, свещи и специални великденски храни като боядисани яйца, козунаци и великденски печива.
Харесайте jenata.blitz.bg и във Фейсбук, където ще намерите още много полезни и интересни четива за всеки!